لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

دولت آمریکا در مورد عملیات سایبری منتسب به ایران «دستورالعمل فوری» صادر کرد


دولت ایالات متحده با صدور دستورالعملی فوری از ادارات و مراکز آمریکایی که در حوزه‌های غیرمرتبط با امنیت ملی فعال هستند، خواسته است اقدامات لازم را جهت محافظت از شبکه‌های کامپیوتری خود در برابر حمله سایبری که به ایران نسبت داده شده است، انجام دهند.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت که بر اساس این دستورالعمل که از سوی کریستوفر کرِبز، رئیس بخش امنیت سایبری و زیرساخت‌های وزارت امنیت داخلی منتشر شده است، شاخه‌های اجرایی برخی آژانس‌ها تحت تاثیر این عملیات قرار گرفته و ترافیک وب و ایمیل آنها رهگیری شده است.

در این گزارش، که سه‌شنبه شب در وبسایت واشنگتن پست منتشر شده است، گفته می‌شود که این عملیات «سامانه نام دامنه» اینترنتی یا همان «دی‌ان‌اس» (DNS) را هدف می‌گیرد که یک بخش ابتدایی، اما کمتر شناخته شده، شبکه‌های کامپیوتری است و نام دامنه را به نشانی آی‌پی ترجمه می‌کند.

عملیات سایبری مذکور نخستین بار در پاییز و پس از آن شناسایی شد که شرکت های امنیت سایبری «سیسکو» و «فایر آی» متوجه فعالیت‌های مشکوک دی‌ان‌اس‌ها در خاورمیانه شدند و «فایر آی» آن را به ایران نسبت داد.

نهادهای دولتی و امنیتی ایالات متحده پیش از این بارها در مورد حملات سایبری جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند و در آخرین مورد مدیر اطلاعات ملی آمریکا در گزارشی به پرزیدنت ترامپ از تلاش ناکام ایران به همراه چین و روسیه برای اثرگذاری بر انتخابات میان دوره‌ای کنگره خبر داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG