لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۷

آماده شدن بانک‌های آمریکایی برای مقابله به حمله سایبری احتمالی هکرهای ایرانی


مدیران ارشد بانکی عقیده دارند هکرهای ایرانی می‌توانند با حمله‌های سایبری سرویس‌های مالی آمریکا را دچار اختلال کنند
مدیران ارشد بانکی عقیده دارند هکرهای ایرانی می‌توانند با حمله‌های سایبری سرویس‌های مالی آمریکا را دچار اختلال کنند

بانک‌های آمریکایی پس از آغاز دور جدید تحریم‌ها علیه ایران از سوی دولت آمریکا، آماده می‌شوند که با حمله‌های احتمالی هکرهای ایرانی به سیستم مالی آمریکا مقابله کنند.

سی‌ان‌ان گزارش کرده است که برخی مدیران ارشد بانکی عقیده دارند هکرهای ایرانی می‌توانند با حمله‌های سایبری سرویس‌های مالی آمریکا را دچار اختلال کنند.

جان هالکوییست، مدیر تحقیقات شرکت فایرآی به سی‌ان‌ان گفته است که شرکت‌های آمریکایی «به شدت» مراقب حمله‌های سایبری احتمالی از سوی ایران هستند. به گفته او «سیستم‌های امنیت بانکداری اقدامات مختلف دفاعی را در مقابل حملات سایبری ایران انجام خواهند داد».

مقام‌های رسمی ایران تاکنون واکنشی نسبت به این گزارش نداشته‌اند، اما روزنامه ایران، ارگان دولت، به نقل از حسین سلیمی، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران نوشت این خبر «درست نیست»، چرا که به گفته او نفعی برای ایران ندارد که «می‌خواهد مقررات را اجرا کند».

پیش از این و پس از اعمال تحریم‌ها علیه ایران در دولت باراک اوباما، چندین حمله مختلف به بانک‌ها و موسسه‌های مختلف در آمریکا اتفاق افتاد. حمله‌هایی که به هکرهای ایرانی منسوب می‌شد، گرچه مقام‌های دولت ایران چنین مسئله‌ای را تکذیب کردند.

با این حال بهار سال ۱۳۹۵ هفت ایرانی به شکل رسمی از سوی وزارت دادگستری آمریکا متهم به انجام حمله‌های سایبریعلیه ده‌ها موسسه بانکی آمریکا و یک سد در نیویورک شدند.

آن زمان اعلام شده بود که این افراد به نیابت از سوی دولت و نهادهای وابسته به سپاه پاسداران ایران، به ۴۶ نهاد، موسسه و شرکت‌های عمده آمریکا حمله کرده‌اند.

ایران از طرف کشورهای غربی به انجام حمله‌های سایبری متهم می‌شود. برای نمونه تابستان سال جاری شرکت امنیت سایبری «فایر ای» خبر از به راه افتادن موجی از حملات سایبری هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی به شرکت‌های انرژی در خاورمیانه داده بود.

پیش از آن وزیر کشور آلمان هم به نقل از گزارش آژانس اطلاعاتی داخلی آن کشور، خبر از حمله‌های سایبری با مبدا ایران به این کشور داده و گفته بود شمار این حمله‌ها از سال ۲۰۱۴ در حال افزایش بوده و به ویژه در سال گذشته، ۲۰۱۷، تعداد آنها بیشتر شده است.

پس از خروج دولت آمریکا از برجام نیز اف بی آی در بیانیه ای به شرکت های آمریکایی اعلام کرد بر اساس ارزیابی این نهاد و در واکنش به خروج دولت ترامپ از برجام «فعالین سایبری در جمهوری اسلامی ایران می توانند به طور بالقوه با استفاده از طیفی از عملیات کامپیوتری از اسکن کردن شبکه ها برای یافتن نقاط آسیب پذیر تا پاک کردن داده ها علیه شبکه‌های مستقر در آمریکا حملات سایبری انجام بدهند.»https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG