لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

آمریکا امنیت اسرائیل را مد نظر دارد


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اطمینان داده است که در تعامل با دولت جدید ایران، امنیت اسرائیل به عنوان کشور متحد آمریکا را مد نظر داشته باشد. آقای کری گفته است:«در واکنش متقابل به تلاشهای ایران که قصد دارد رابطه اش را با جهان تغییر دهد، ما نیازهای امنیتی اسرائیل و ضرورت شفافیت، قاطعیت، و پاسخگوئی در این روند را مد نظر داریم.»

نتانیاهو روز دوشنبه در دیدار با اوباما رئیس جمهوری آمریکا خواست در طول مذاکرات تحریمها علیه ایران را سخت تر، و تهدید حمله را ادامه دهند، زیرا به عقیده او این دو عامل باعث شده تا ایران به میز مذاکره بازگردد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز این حق را برای خود محفوظ نگاه داشته است. آقای اوباما گفته است: «پیشتر گفته ام، باز هم می گویم، به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، هیچ گزینه ای از روی میز برداشته نشده است.»

جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در یک توئیت خطاب به باراک اوباما نوشته است «مذبذب بودن اعتماد را از بین می برد و به اعتبار آمریکا آسیب وارد می کند.»

ظریف به گفته نخست وزیر اسرائیل هم انتقاد داشت. نتانیاهو گفته است جهان نباید گول شیرین زبانی دولت جدید ایران را بخورد. ظریف که هنوز در نیویورک به سر می برد، در مصاحبه ای با تلویزیون ایران، در واکنش به سخنان نتانیاهو، وی را متهم به دروغ گویی، ریاکاری و ایجاد هراس کرد.

در واشنگتن به نتانیاهو اطمینان داده شده که نگران نباشد. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت تعامل با هوشیاری کامل و درسهای گرفته شده از سابق انجام خواهد شد. وی گفت «به توافق نرسیدن بهتر از یک توافق نصفه و نیمه است.»

دولت آمریکا انتظار دارد در جلسۀ آینده در ژنو، ایران پاسخی به مجموعه پیشنهادهای ارائه شده در آلماتی بدهد.

سخنگوی وزارت امور خاجه آمریکا، در مورد با دستور رئیس جمهوری ایران مبنی بر بررسی برقرارکردن خط پرواز مستقیم میان ایران و آمریکا، گفت چنین امری بستگی به پیشرفت مذاکرات دارد.
XS
SM
MD
LG