لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۶

آمریکا طرف‌های درگیر در عراق را به گفتگو و آرامش دعوت کرد


معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری تلفنی روز سه‌شنبه با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره تحولات اخیر عراق از طرف‌های درگیر خواست اختلاف خود را از طریق گفتگو حل کنند.

ودانت پاتل افزود: «اختلاف‌ها مسئله‌ای داخلی است. ما همیشه گفته‌ایم که دولت آمریکا می‌خواهد عراق، قدرتمند، با ثبات و در رفاه باشد. از همه می‌خواهیم آرامش را حفظ کنند، از دست زدن به خشونت پرهیز کرده و در پی حل مسالمت‌آمیز اختلافها باشند.»

او در ادامه اعتراض به دور از خشونت را از حقوق بنیادین جوامع دموکراتیک دانست و گفت: «اما معترضان باید به اموال و نهادهای دولتی احترام بگذارند، زیرا آنها در خدمت مردم آن کشور هستند.»

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، همچنین با اشاره به حضور کارکنان سفارت آمریکا در بغداد افزود: «امنیت کارمندان دولت، شهروندان آمریکائي و امنیت ساختمان‌ها از اولویت بالایی برخوردار هستند و سفارت آمریکا به کار عادی خود ادامه می‌دهد.»

گفتنی است روز سه‌شنبه پس از آن که مقتدی صدر در یک مصاحبه تلویزیونی با تاکید بر کناره‌گیری‌اش از سیاست، از طرفدارانش خواست به درگیری‌ها خاتمه دهند، هواداران این روحانی پرنفوذ شیعه منطقه سبز بغداد را ترک کردند.

با اوج‌گیری تنش‌ها در عراق و کشته‌ شدن بیش‌ از ۲۰ نفر در درگیری‌هایی که با به کارگیری سلاح‌های نیمه‌سنگین و پرتاب موشک به منطقه سبز بغداد همراه بود، مقتدی صدر به هوادارانش گفت که از تحصن در مجلس دست بردارند و به درگیری‌ها خاتمه دهند.

صدر در این سخنرانی تلویزیونی خود «ریختن خون عراقی‌ها» را «حرام» دانست و گفت: «این [دیگر یک اقدام] انقلابی نیست، چرا که ماهیت صلح‌آمیزش را از دست داده است.» او به حامیانش یک ساعت مهلت داد که منطقه سبز را ترک کنند و تهدید کرد که اگر ظرف ۶۰ دقیقه این خواسته‌اش اجرا نشود، خودش نیز از این جنبش خارج خواهد شد.

به دنبال این درخواست مقتدی صدر از هوادارانش، نیروهای امنیتی عراق روز سه‌شنبه وضعیت منع آمدوشد در سراسر کشور را لغو کردند.

این درحالی است که در نخستین ساعات روز سه‌شنبه و پیش از سخنرانی صدر، شبه‌نظامیان راکت‌هایی را به سمت منطقه سبز شلیک کردند. در طول شب نیز افراد مسلح به مسلسل و نارنجک‌انداز سوار بر وانت در این منطقه تردد کردند و صدای شلیک مداوم اسلحه و پرتاب خمپاره و راکت در سراسر شهر شنیده می‌شد.

XS
SM
MD
LG