لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۶

سهام‌داران آمريکايی در انتظار فروش سهام شرکت چینی «علی‌بابا»


کارمندی در پشت درهای شیشه ای دفتر مرکزی شرکت علی بابا در حومه هانچو، استان ژیانگ -- ۳ ارديبهشت (۲۳ آوريل ۲۰۱۴)
کارمندی در پشت درهای شیشه ای دفتر مرکزی شرکت علی بابا در حومه هانچو، استان ژیانگ -- ۳ ارديبهشت (۲۳ آوريل ۲۰۱۴)

انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۰، میزان خرده‌فروشی آنلاین علی‌بابا در چین بتواند به ۶۵۰ ميليارد دلار برسد، که برابر با مجموع خرده‌فروشی آنلاين آمریکا، ژاپن، بريتانيا، آلمان و فرانسه خواهد بود.

علاقمندان بازار سهام آمريکايی خود را برای خريد سهام شرکت بزرگ چينی بازرگانی الکترونيک «علی‌بابا» که قرار است ماه آينده برای نخستين بار به بازار عرضه شود، آماده می‌کنند. انتظار می‌رود سهام علی‌بابا در بازار بورس نيويورک به بهای تقريبی ۲۰۰ ميليون دلار مورد معامله قرار گيرد. به گفته کارشناسان، اين يکی از بزرگترين عرضه‌های اوليه عمومی، يا عرضه اوليه اوراق بهادار، تاکنون خواهد بود.

«علی بابا» خدمات خود را از طريق شرکت آنلاين وابسته‌اش به نام Alipay.com ارايه می‌کند. سرويس Alipay به کاربران اجازه می‌دهد تا با باز کردن يک حساب آنلاين، و واريز کردن پول به آن، همه خريدهای اينترنتی خود را از طريق آن پرداخت کنند.

کارشناسان می‌گويند تا سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ خورشیدی) ارزش کل معاملات، با استفاده از خدمات آنلاين شخص ثالت در چین، تا ۳ هزار میلیارد دلار خواهد رسید.

قرار است سهام علی‌بابا در اواسط شهريورماه (اوایل ماه سپتامبر) به عموم عرضه شود. به اين ترتيب، با سرمايه‌گذاری بازار بالغ بر ۲۵۰ ميليارد دلار، علی‌بابا يکی از با ارزش‌ترين شرکت‌های جهان خواهد شد. در مقام مقايسه، ارزش شرکت آمريکايی اپل ۶۰۲ ميليارد دلار، گوگل ۴۰۰ ميليارد دلار، و ميکروسافت ۳۷۴ ميليارد دلار است.

علی‌بابا، که مسوول ۸۰ درصد کل تجارت آنلاين چين است، با بیش از ۲۳۰ میلیون خریدار فعال، يعنی حدود ۱۷ درصد از جمعیت چین، در سال گذشته بيش از مجموع معاملات اينترنتی شرکت‌های آمريکايی آمازون و ای‌بی (Ebay) معامله انجام داد.

گروه علی‌بابا که دفتر مرکزی آن در هنگ‌ژو (در شرق چين) قرار دارد، همراه با شرکت عظیم جستوگر آنلاین چین، بایدو (Baidu)، و بزرگترین شرکت رسانه اجتماعی و بازی‌های ويدئويی اینترنتی، تنسنت (Tencent)، يکی از ۳ شرکت بزرگ اينترنتی چين است.

انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۰ میلادی، میزان خرده‌فروشی آنلاین علی‌بابا در چین بتواند به ۶۵۰ ميليارد دلار برسد، که برابر با مجموع خرده‌فروشی آنلاين کشورهای ايالات متحده، ژاپن، بريتانيا، آلمان و فرانسه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG