لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۱

انتقال امور مالی به خدمات آنلاین در چین


کارمندی در پشت درهای شیشه ای دفتر مرکزی شرکت علی بابا در حومه هانچو، استان ژیانگ -- ۳ ارديبهشت (۲۳ آوريل ۲۰۱۴)
کارمندی در پشت درهای شیشه ای دفتر مرکزی شرکت علی بابا در حومه هانچو، استان ژیانگ -- ۳ ارديبهشت (۲۳ آوريل ۲۰۱۴)
گزارش بيزنس تايمز اينترنشنال حاکی از آن است که یک تغییر بزرگ مالی در چین در حال رخ دادن است.

این گزارش می گوید مردم به طور فزاینده ای پول های اضافی خود را به شرکت های سرمایه گذاری آنلاین واريز می کنند که با نرخ بهره ای بسیار بالاتر از بانک های معمولی، و بدون قايل شدن حداقل میزان سپرده، به آنها اجازه دسترسی سریع به پولشان را می دهد.

یکی از این محصولات مالی آنلاین «يوئه باو» نام دارد، صندوق سبد سهامی که شرکت معظم مالی الکترونيک «علی بابا» خدمات خود را از طريق شرکت آنلاين وابسته اش بنام Alipay.com ارايه می کند.

اين سرويس که در ماه ژوئن گذشته راه اندازی شد، نرخ بهره ای تا ۶ درصد ارايه می کند، در حالی که نرخ بهره حساب پس انداز در بانک های عمده ۳ و سه دهم درصد است.

سرويس Alipay.com به کاربران اجازه می دهد تا با باز کردن يک حساب آنلاين، و واريز کردن پول خود به آن، همه خريد های اينتزنتی خود را از طريق آن پرداخت کنند.

يوئه باو در زمان پر تب و تابی در بخش مالی چین پا به منصه ظهور گذاشته است، يعنی هنگامی که بانک های سنتی و تنظیم کننده ها و بازرسان پکن در پی تصويب قوانین مالی اینترنت سختگیرانه تری هستند، و يوئه باو تنها صندوقی از اين نوع نيست -- از اينگونه خدممات اخيرا به فراوانی در چين يافت می شود.

پورتال های سرمایه گذاری آنلاین همچنين در دسترس مشتریان از شرکت عظیم جست و جوی آنلاین چین، بایدو، و تنسنت، بزرگترین شرکت اینترنتی کشور قرار دارد.

با بیش از ۶۱۸ میلیون کاربر فعال اینترنتی، مصرف کنندگان بيشماری در چين به طرز بی سابقه ای با استفاده از تلفن های هوشمند و تبلت، معاملات اينترنتی انجام می دهند.

به گزارش بيزنس تايمز اينترنشنال، سرمایه گذاران يوئه باو در حال حاضر در بازارهای سهام چین غلبه دارند، و اين باعث شده است که برخی از کارشناسان بپرسند که آیا اين صنعت نوپا نشان دهنده مدلی پایدار هست.

مدير مرکز بینش و پژوهش دلوئيت، کن دواسکين، می گويد، «در حالی که خدمات مالی آنلاین در حال حاضر به سرعت در حال رشد هستند، با درنظر گرفتن نيروهای بازار و امکان بالقوه افزايش نظارت های دولتی، دلایلی وجود دارد که اين رشد دوامی نخواهد داشت.»

دواسکين در مصاحبه ای به صدای آمريکا گفت، نوعی محدودیت نظارتی، از جمله میزان ذخایر نقدی که بانکداران آنلاین بايد دم دست نگاهدارند، ممکن است از دامنه طیف وسیعی از خدمات بکاهد.

اما او گفت که تجارت الکترونیک به عنوان پديده ای رشد يابنده در چين به احتمال زیاد باقی می ماند.

او اضافه کرد، «اجاره مستغلات مغازه در شهرهای بزرگ چين بقدری بالاست که خدمات آنلاين که نيازی به جای لوکس ندارد و از درون يک انبار هم می تواند راه اندازی شود، به دليل هزينه های نسبتا که، به آسانی می تواند با خدمات سنتی رقابت کند.»

به گزارش رویترز، «انتظار می رود در سال ۲۰۱۷ ارزش کل معاملات با استفاده از خدمات آنلاين شخص ثالت در چین سر به ۳ تريليون دلار بزند.»

رویترز می گوید، پلاتفرم مالی Alipay.com به احتمال قوی برای رشد جامع شرکت علی بابا حياتی خواهد بود.
XS
SM
MD
LG