لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

ایران در گزارش تازه جامعه اطلاعاتی آمریکا - بخش دوم: کشتار جمعی، تروریسم، ضد اطلاعات و انرژی


دن کوتس مدیر «اطلاعات ملی» آمریکا
دن کوتس مدیر «اطلاعات ملی» آمریکا

مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده می گوید ارزیابی ما کماکان این است که «ایران در حال حاضر فعالیت های کلیدی ساخت جنگ افزار هسته ای که به باور ما برای تولید یک بمب هسته ای لازم است را دنبال نمی کند». دن کوتس تصریح می کند «با این وجود، مقام های ایران به طور علنی تهدید کرده اند اگر ایران از مزایای محسوس تجاری و سرمایه گذاری که از توافق هسته ای انتظار می رفت برخوردار نشود، بعضی تعهداتشان بر مبنای برجام را معکوس کرده و فعالیت های هسته ای که برجام محدود کرده بود را از سر می گیرند».

دن کوتس، مدیر «اطلاعات ملی» آمریکا، روز سه شنبه ۲۹ ژانویه ۲۰۱۹، گزارش سالانه جامعه اطلاعاتی را به کمیته اطلاعات سنای ایالات متحده، ارائه داد.

گسترش و تکثیر جنگ افزار کشتار جمعی

مقام های ایران در ژوئن ۲۰۱۸، آمادگی برای توسعه قابلیت ساخت سنتریفیوژهای پیشرفته را که بر مبنای برجام مجاز است، آغاز کردند.

«سازمان انرژی اتمی ایران» در ژوئن ۲۰۱۸ اعلام کرد قصد دارد تولید هگزافلوراید اورانیوم طبیعی (یو اف ۶) را از سر بگیرد و زیرساخت های لازم برای توسعه ظرفیت غنی سازی در چارچوب برجام را آماده کند.

ایران به کار با دیگر کشورهای حاضر در برجام - چین، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا- در راستای یافتن راه هایی برای دریافت مزایای اقتصادی آن ادامه می دهد. ادامه اجرای برجام از سوی ایران زمان لازم برای تولید سوخت هسته ای مورد نیاز در یک جنگ افزار هسته ای را از چند ماه به یک سال رسانده است.

برنامه موشک های بالیستیک ایران که شامل بزرگترین زرادخانه موشک های بالیستیک در منطقه است کماکان تهدیدی برای کشورها در سراسر خاورمیانه محسوب می شود. فعالیت ایران بر روی یک پرتابگر فضایی، از جمله «سیمرغ»، زمان بندی رسیدن به موشک بالیستیک بین قاره ای را کوتاه تر می کند، زیرا پرتابگر فضایی و موشک بالیستیک بین قاره ای از فناوری مشابه ای استفاده می کنند.

ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ به این نتیجه رسید که ایران تعهداتش بر مبنای «کنوانسیون جنگ افزارهای شیمیایی» را نقض کرده است و ما همچنان نگران هستیم که ایران مواد شیمیایی مورد استفاده برای مقاصد تهاجمی می سازد و هنگام تصویب «کنوانسیون جنگ افزارهای شیمیایی» تمام قابلیت های قبلی اش در تولید جنگ افزار شیمیایی را اعلام نکرده بود.

تروریسم

ایران قریب به یقین به ساخت و حفظ قابلیت های تروریستی به عنوان گزینه ای بازدارنده یا برای تلافی جویی علیه دشمنان مورد نظرش ادامه خواهد داد.

بلژیک و آلمان یک توطئه محتمل وزارت اطلاعات ایران برای انفجار بمب در گردهمایی یک گروه اپوزیسیون در پاریس را در نیمه سال ۲۰۱۸ خنثی کردند. در این گردهمایی چهره های مطرح اروپایی و آمریکایی حضور داشتند.

ضد اطلاعات

ارزیابی ما این است که سرویس های اطلاعاتی ایران و کوبا به هدف گرفتن ایالات متحده که تهدید اصلی خود می بینند، ادامه خواهند داد. ایران کماکان شهروندان آمریکایی را به شکلی ناعادلانه بازداشت می کند و درباره پرونده رابرت لوینسون، افسر پیشین اف بی آی، حقایق را نگفته است.

اقتصاد و انرژی

چالش های تولید انرژی در بعضی کشورهای صادرکننده نفت به طور مشخص لیبی، نیجریه و ونزوئلا و همچنین کاهش صادرات نفتی ایران مزایای افزایش قیمت نفت برای آن کشورها را محدود می کند. عربستان سعودی، دیگر کشورهای صادر کننده نفت در خلیج فارس و روسیه می توانند از افزایش درآمدهای نفتی بهره ببرند، اما در عین حال ممکن است از اصلاحات اقتصادی که در دوره کاهش قیمت نفت شروع شد، عقب نشینی کنند.

این گزارش بر مبنای اطلاعات گردآوری شده تا ۱۷ ژانویه ۲۰۱۹ تهیه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG