لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

ایران در کانون گزارش تازه جامعه اطلاعاتی آمریکا - بخش اول: امنیت سایبری


دن کوتس مدیر «اطلاعات ملی» آمریکا - ۲۹ ژانویه ۲۰۱۹
دن کوتس مدیر «اطلاعات ملی» آمریکا - ۲۹ ژانویه ۲۰۱۹

مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده می گوید تهدیدهای متوجه امنیت ملی آمریکا در سال میلادی پیش رو گسترش و تنوع خواهد یافت. این امر تا حدودی ناشی از چین و روسیه است که رقابت خود با ایالات متحده و متحدان سنتی و شرکایش را شدت خواهند بخشید.

دن کوتس، مدیر «اطلاعات ملی» آمریکا، روز سه شنبه ۲۹ ژانویه ۲۰۱۹، گزارش سالانه جامعه اطلاعاتی را به کمیته اطلاعات سنای ایالات متحده، ارائه داد.

این گزارش ۴۲ صفحه ای در دو بخش عمده تهیه شده است:

«تهدیدهای جهانی» که شامل ۱۰ سرفصل است: سایبر، عملیات نفوذ آنلاین و مداخله انتخاباتی، گسترش و تکثیر جنگ افزار کشتار جمعی، تروریسم، ضد اطلاعات، فناوری های نوظهور و منقطع و تهدیدها علیه رقابت پذیری اقتصادی، فضا و ضد فضا، جرایم سازمان یافته فرا ملی، اقتصاد و انرژی و امنیت انسانی.

«تهدیدهای منطقه ای» که شامل ۸ سرفصل است: چین و روسیه، شرق آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا، جنوب آسیا، روسیه و اوراسیا، اروپا، آفریقا و نیمکره غربی.

در مقدمه گزارش عنوان شده است: «مسائلی متنوع مانند رفتار خصمانه ایران، تعمیق تلاطم در افغانستان و ظهور ملی گرایی در اروپا به تنش ها دامن خواهد زد.»

سایبر

چین، روسیه، ایران و کره شمالی به شکل فزاینده ای در طیف گسترده ای از روش ها از عملیات سایبری برای تهدید توامان اذهان و دستگاه ها استفاده می کنند: سرقت اطلاعات، نفوذ بر شهروندان یا از هم گسیختن زیرساخت های حیاتی.

ایران به ارائه تهدید جاسوسی و حمله سایبری ادامه می دهد. ایران از تکنیک های سایبری به مراتب پیچیده تری برای جاسوسی استفاده می کند. ایران همچنین در صدد استقرار قابلیت های حملات سایبری است تا امکان حملات علیه زیرساخت های حیاتی ایالات متحده و کشورهای متحد را فراهم می کند. تهران از رسانه های اجتماعی برای هدف گرفتن مخاطبان آمریکایی و کشورهای متحد بهره می برد.

فعالان سایبری ایران مقام های دولت آمریکا، سازمان های دولتی و شرکت ها را برای دستیابی به اطلاعات هدف می گیرند و خود را در موقعیت عملیات سایبری برای آینده قرار می دهند.

ایران برای حملات سایبری علیه ایالات متحده و متحدان ما خود را آماده کرده است. ایران قابلیت این را دارد که موجب از هم گسیختگی های محلی و موقت شود. این عملیات می تواند شامل از هم گسیختن روند کار در شبکه یک شرکت بزرگ برای روزها و هفته ها باشد، چیزی شبیه حملات پاک کردن داده ها در حمله علیه چندین شبکه دولتی و بخش خصوصی عربستان سعودی در اواخر سال ۲۰۱۶ و اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی.

عملیات نفوذ آنلاین و مداخله انتخاباتی

ایران که از کمپین های رسانه های اجتماعی برای هدف گرفتن مخاطبان در ایالات متحده و کشورهای متحد با پیام هایی هم سو با منافع خود استفاده کرده است، به استفاده از عملیات نفوذ آنلاین در راستای پیشبرد منافع اش ادامه خواهد داد.

این گزارش بر مبنای اطلاعات گردآوری شده تا ۱۷ ژانویه ۲۰۱۹ تهیه شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG