لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا: نا آرامی‌ها در ایران بیشتر می‌شود


از راست رئیس نهاد «اطلاعات ملی» آمریکا، رئیس سازمان مرکزی اطلاعات سی‌آی‌ای و رئیس پلیس فدرال اف‌بی‌آی
از راست رئیس نهاد «اطلاعات ملی» آمریکا، رئیس سازمان مرکزی اطلاعات سی‌آی‌ای و رئیس پلیس فدرال اف‌بی‌آی

جامعه اطلاعاتی آمریکا در گزارش سالانه خود به کنگره ایالات متحده اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران یکی از چهار کشور اصلی تهدیدکننده منافع آمریکا و متحدان واشنگتن به شمار می‌رود. نهادهای اطلاعاتی همچنین می‌گویند که انتظار میرود در ماه‌های آینده نا آرامی‌ها در ایران بیشتر شود.

سران نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه ۹ بهمن در کمیته اطلاعات سنای آمریکا حاضر شدند.

دن کوتس، رئیس نهاد «اطلاعات ملی» آمریکا ارزیابی جامعه اطلاعاتی را به سناتورهای دو حزب اعلام کرد.

او در بخشی از گزارش خود به ایران اشاره کرد و گفت: «در زمانی که اقتصاد ایران روز به روز ضعیف‌تر می شود، رژیم ایران با بهبود توان نظامی به جاه طلبی‌های منطقه‌ای خود ادامه می‌دهد.»

دن کوتس گفت: «داخل ایران، تندروها در به چالش کشیدن رقبای میانه روی خود گستاخانه‌تر عمل می‌کنند و انتظار میرود در ماه‌های آینده ناآرامی‌ها بیشتر شود.»

دن کوتس همچنین گفت: «تهران به تامین مالی اقدامات ترویستی ادامه می‌دهد که نمونه آن دستگیری شماری از اتباع ایرانی در اروپا سر بزنگاه و در حال توطئه چینی بود. انتظار میرود ایران به حمایت از حوثی ها در یمن و شبه نظامیان شیعه در عراق ادامه دهد؛ در حالی که توان نظامی بومی خود را که تهدیدی برای آمریکا و متحدین‌مان در منطقه است، پی‌گیری می کند.»

به گفته او، ایران همچنین به تقویت استقرار نظامی اش در سوریه و ارائه سلاح به حزب الله لبنان، که منجر به حملات هوایی اسرائیل شده است، ادامه می دهد و «اینگونه اقدامات ایران نگرانی های ما را از مسیری که ایران در پیش گرفته افزایش می دهد، مسیری که شامل خطر درگیری و بسط نفوذ ایران است.»

وی همچنین گفت ایران دارای بزرگترین زرادخانه موشک های بالستیک در منطقه است.

برنامه هسته ای

دن کوتس درباره ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا در خصوص برنامه هسته ای ایران نیز گفت در حال حاضر این کشور به دنبال توسعه توانایی نظامی هسته ای خود نیست.

وی از جانب دیگر مقامات جامعه اطلاعاتی آمریکا گفت جامعه اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده است که ایران در حال حاضر دنبال چنین توانایی هسته ای نیست.

او گفت همچنان ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا این است که ایران اقداماتی را که برای ساخت بمب هسته ای لازم است، انجام نمی دهد.

کوتس گفت اما مقامات ایران علنا تهدید کرده اند که اگر به منافع مالی ملموس در چارچوب برجام دست نیابند، توافق هسته ای را به چالش خواهند کشید.

گزارش سالانه جامعه اطلاعاتی به کنگره

جامعهٔ اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا شامل ۱۶ سازمان و آژانس مجزای اطلاعاتی است که ریاست آن بر عهدهٔ اداره‌کننده نهاد اطلاعات ملی است.

رئیس جامعه اطلاعاتی وظیفه جمع‌آوری اطلاعات از آژانس‌های مختلف و ارائه آنان به رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا را دارد.

در جلسه کنگره، علاوه بر دن کوتس، جینا هاسپل رئیس «سیا»، کریستوفر ری رئیس اف بی آی، ژنرال پل ناکازونه ردئیس سازمان امنیت ملی، رابرت کاردیلو رئیس سازمان آژانس ملی اطلاعات مکانی و ژنرال رابرت اشلی مدیر آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا حضور داشتند و به سوالات سناتورها پاسخ دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG