لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

اندیشکده آمریکایی: فعالیت‌های ایران در پارچین به جاده‌سازی ربطی ندارد


اندیشکده آمریکایی که اخیرا در گزارشی از عملیات احتمالی پاکسازی در سایت پارچین در حومه تهران خبر داده بود، واکنش مقامات ایران به این گزارش و ادعای آنها مبنی بر ارتباط این فعالیت‌ها با عملیات جاده سازی را رد کرد.

مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی روز جمعه هفتم اوت اعلام کرد که بر اساس تصاویر ماهواره‌ای، فعالیت‌هایی در تاسیسات نظامی پارچین در ایران صورت می‌گیرد، که به رغم ادعای ایران، به نظر می‌رسد ربطی به عملیات جاده‌سازی ندارد.

این اندیشکده آمریکایی مستقر در شهر واشنگتن، روز چهارشنبه گذشته در گزارشی از فعالیت‌هایی در این منطقه نظامی خبر داده و اعلام کرده بود که ممکن است ایران مشغول پاکسازی سایت پارچین، واقع در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق تهران، باشد.

در همین حال محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز شنبه در واکنش گفت که اتهامات مربوط به فعالیت در تاسیسات نظامی پارچین «دروغ‌هایی» است که مخالفان توافق اتمی ایران با هدف برهم زدن این توافق پخش می‌کنند.

ایران از یک دهه پیش از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی و برخی از کشورها، مظنون به انجام آزمایش‌هایی مربوط به انفجارهای هسته‌ای در تاسیسات پارچین بوده است. تهران همواره انجام فعالیت های مشکوک در پارچین را رد کرده است.

پس از این که مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی در گزارش چهارشنبه اعلام کرد که فعالیت‌ها در پارچین ممکن است به پاکسازی منطقه از فعالیت‌های هسته‌ای مرتبط باشد، نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه واکنش نشان داد و با صدور بیانیه ای آن را تکرار ادعای پیشین دانست.

در این بیانیه آمده بود «در یک هفته گذشته به دلیل نشست جاده در مقابل سد ماملو، که در جوار پارچین بوده ولی ارتباطی با آن مجموعه ندارد، اقدامات مهندسی گسترده‌ای به منظور ترمیم جاده صورت گرفته است که مستلزم تردد ماشین آلات سنگین راهسازی بوده است.»

اندیشکده آمریکایی اما روز جمعه اعلام کرد که تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده در روزهای ۱۲، ۱۹ و ۲۶ ژوئیه گذشته، خلاف ادعای ایران در زمینه جاده سازی را ثابت می‌کند.

XS
SM
MD
LG