لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۵

گسترش مناسبات آمریکا و هند


مقامات ارشد امریکا و هند که در واشنگتن به گفت و گو نشستند می گویند دو کشور نگرشی مشترک نسبت به اینده دارند، و یاد آور می شوند اختلافات بین آنها مهم نیست.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا که روز چهارشنبه میزبان اس ام کریشنا همتای هندی خود را در محل وزارت امور خارجه بود، همکاری دهلی نو را در مسائل تجارتی و امنیتی ستود و گفت مناسبات دو کشور وارد مرحله ای جدید می شود که بر رایزنی تقریباً دائمی برای پیشبرد منافع و ارزش های مشترک استوار است.

این دیدار جدید ترین دور مذاکرات سطح بالا بین دو کشور، در پی سفر هفته پیش لئون پانه تا وزیر دفاع امریکا به دهلی نو است، و پس از آن صورت می گیرد که دولت اوباما هند را از تحریم های ممنوعیت واردات نفت از ایران معاف کرد.

کریشنا رشد مناسبات امریکا و هند در سال گذشته را بی سابقه توصیف کرد.

کلینتون گفت انتظار می رود میزان تجارت و سرمایه گذاری بین امریکا و هند در سال جاری به ۱۰۰ میلیارد دلار برسد، که بیش از ۴۰ درصد از ۲۰۰۹ بالاتر است، اما افزود امریکا نگران موانع دیگری است که از رشد حتی بیشتر تجارت جلوگیری می کند.

تعدادی از شرکت های امریکایی از مشکلات سرمایه گذاری در هند شکایت کرده اند و واشنگتن می خواهد برخی از شرکت های بزرگ مانند وال مارت آسانتر به اقتصاد در حال گسترش هند راه پیدا کنند. اما یک تحلیگر جنوب آسیا در دانشگاه ملی استرالیا به صدای امریکا گفت در حالی که فضای بازرگانی در هند با چالش هایی همراه است، این مشکلات بر چشم اندازها و قابلیت های دراز مدت تاثیر نمی گذارد.

پیشتر در روز سه شنبه، وزیر امور خارجه هند در سخنانی در جمع رهبران نهادهای بازرگانی در واشنگتن این نظر را بازتاب داد و گفت هند یقین دارد اعتماد سرمایه گذاران را باز خواهد گرداند و رشد اقتصادی را تقویت خواهد کرد.

کریشنا روز چهارشنبه گفت به ناچار پرسش ها و تردیدهایی درباره جنبه های مناسبات متحول بین دو دمکراسی وجود خواهد داشت. اما تاکید کرد که تمرکز باید بر یافتن راه هایی برای بهره برداری از قابلیت کامل مشارکتی تغییر یابد.

حوزه ای که هند و امریکا بارها برای همکاری روی آن انگشت گذاشته اند افغانستان است، که هر دو کشور نگرش هایی مشابه دارند.
XS
SM
MD
LG