لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

امریکا خواهان نقش گسترده تر هند در افغانستان


نخست وزیر هند و وزیر دفاع آمریکا
نخست وزیر هند و وزیر دفاع آمریکا
مقامات آمریکایی می گویند لئون پانه تا وزیر دفاع هند را ترغیب خواهد کرد نقش فعالتری در افغانستان بازی کند.

پانه تا وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه برای دیداری دو روزه و گفت و گو با مقامات هند درباره امنیت منطقه ای و مناسبات دفاعی وارد دهلی نو شد.

مقامات وزارت دفاع آمریکا می گویند این خطر وجود دارد که «تنش و بی اعتمادی تاریخی بین هند و پاکستان موجب شود آنها نقشهای خود را در افغانستان در تضاد با یکدیگر ببینند.» اما مقامات آمریکایی به خبرنگارانی که پانه تا را همراهی می کنند گفتند هند و پاکستان در عین رقابت منافع مشترکی در صلح و ثبات افغانستان دارند.

پاکستان به دلیل منافع استراتژیکی که در افغانستان دارد، به ویژه از فعالیتهای دیپلماتیک و اقتصادی هند در افغانستان احساس نگرانی می کند.

هند ۲ میلیارد دلار به افغانستان کمک کرده است، و اکتبر گذشته دو کشور یک توافقنامه راهبردی امضا کردند که ارتباط های امنیتی و اقتصادی ژرفتری را وعده می دهد. هند هم اینک به نیروهای امنیتی افغانستان جهت آماده شدن برای برعهده گرفتن مسئولیت های امنیتی پس از خروج سربازان بین المللی از این کشور کمک می کند.

مذاکرات بین پانه تا و مقامات هند همچنین طرح های آمریکا برای جابجایی کشتی های جنگی در اقیانوس آرام را شامل می شود.

مقامات آمریکایی می گویند هند می تواند به امنیت و ثبات در منطقه اقیانوس هند کمک کند و این موضوع در استراتژی جدید آمریکا گنجانده شده است.

انتظار می رود مقامات آمریکا و هند درباره گسترش همکاری های نظامی در منطقه نیز بحث کنند.
روز سه شنبه پانه تا با مان موهان سینگ نخست وزیر و شیوشانکار منون مشاور امنیت ملی ملاقات کرد. مقامات می گویند هند موافقت کرد به امریکا اجازه دهد کوشش برای یافتن اجساد سربازان مفقود شده امریکایی را که هواپیماهای حامل آنها در جریان جنگ جهانی دوم در شمال شرقی هند سقوط کرد از سر بگیرد. پنتاگون تخمین می زند حدود 400 سربار مفقود هستند.
پانه تا روز چهارشنبه یک سخنرانی سیاسی در دهلی نو ایراد خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG