لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۱

معافیت های جدید در تحریم نفتی ایران


کم کردن درآمد نفتی ایران برای زیر فشار گذاشتن تهران به متوقف ساختن برنامه اتمی اش هدف جدید ترین دور تحریم های مصوب آمریکاست
کم کردن درآمد نفتی ایران برای زیر فشار گذاشتن تهران به متوقف ساختن برنامه اتمی اش هدف جدید ترین دور تحریم های مصوب آمریکاست
خبرگزاری رویترز از سنگاپور گزارش داده است که آمریکا، بزودی لیستی جدید از کشورهائی را اعلام می کند،که به گفته یک مقام آمريکائی، از تحریم های مالی مرتبط با خرید نفت از ایران، معاف شناخه خواهند شد.

هدف جدید ترین دور تحریم های مصوب آمریکا، که اجرای آنها از روز ۲۸ ژوئن شروع می شود، کم کردن درآمد نفتی ایران برای زیر فشار گذاشتن تهران به متوقف ساختن برنامه ای اتمی است، که به ظن قدرت های غربی، سرپوشی برای تولید تسلیحات اتمی است.

آمریکا می تواند کشورهائی که واردات نفتی خود را از ایران به میزانی قابل توجه کاهش داده باشند، از تحریم ها معاف کند، و بر همین اساس در ماه مارس به ژاپن و ده کشور اروپائی معافیت داده است.

مقام آمریکائی آگاه از مذاکرات مربوط به تحریم ها، که خواسته است معرفی نشود، دقیقا نگفت چه کشورهائی به فهرست معاف شدگان افزوده می شوند اما گفت مذاکرات آمریکا و کره جنوبی پیشرفت داشته است.

به گفته همین مقام، حتی اگر کشوری از فهرست حذف شود، بدان معنا نخواهد بود که آمریکا بلافاصله پس از ۲۸ ژوئن آن کشور را مشمول تحریم ها خواهد کرد.

این مقام گفت مدتی طول خواهد کشید تا آمریکا شواهد لازم برای حمایت از اتخاذ تدابیر تنبیهی علیه نهادهای مالی درگیر در نقل و انتقال پول های نفتی را جمع آوری کند.

قریب دو سوم از نفت صادراتی ایران به آسیا فرستاده می شود که چین، ژاپن، هند و کره جنوبی مشتریان آن هستند.

هر چهار کشور فعلا واردات نفت از ایران را، که در سال گذشته معادل یک میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه در روز بود، با توجه به نزدیک شدن تاریخ اجرای تحریم ها، حدود یک پنجم کاهش داده اند.

کشورهای آسیائی وارد کننده نفت ایران همچنین در تلاش پیدا کردن راه حلی برای اجتناب از مواجه شدن با تحریم های مصوب اتحادیه اروپا هستند که مانع از بیمه کردن نفت کش های حامل نفت ایران توسط شرکت های مستقر در این اتحادیه می شود.

بازار جهانی یمه نفت کش ها در سلطه اروپاست و خریداران نفت ایران در آسیا ممکن است مجبور شوند کاهشی عمده و بیشتر را در واردات نفتی خود اعمال کنند.

واشنگتن تولید کنندگان نفت، از جمله متحد خود عربستان سعودی را که در عین حال در صدر صادرکنندگان نفت است، به تولید بیشتر تشویق کرده است تا نفت کافی در بازار برای خنثی کردن آثار ناشی از تحریم ها وجود داشته باشد.

وفور در عرضه نفت و رشد متزلزل اقتصادی در صحنه جهانی، قیمت های نفت از نوع برنت را، که در ماه مارس تا سطح بشکه ای ۱۲۸ دلار ترقی کرده بود، به سطح بشکه ای ۱۰۰ دلار تنزل داده است و بهمین جهت پیدا کردن نفت برای خریداران به قیمت هائی پائین تر بمراتب آسان تر شده است.
XS
SM
MD
LG