لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

باراک اوباما برای اصلاح نظام مهاجرت کنگره را دور می زند


باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، برای اصلاح نظام مهاجرت آمریکا در نظر دارد با صدور فرمان ریاست جمهوری، کنگره را دور بزند.

کاخ سفید می گوید آقای اوباما روز پنجشنبه جزئیات طرح خود را برای اصلاح نظام ناکارآمد مهاجرتی، در یک سخنرانی به آمریکاییان خواهد گفت.

اصلاح قوانین مهاجرت در آمریکا یکی از مباحث بسیار حساس سیاسی است و کاخ سفید می خواهد درباره وضعیت چند میلیون مهاجر غیرقانونی تصمیم گیری کند.

پیش بینی می شود که طرح رئیس جمهوری آمریکا حدود ۵ میلیون نفر از مهاجران غیرقانونی را از خطر دیپورت (اخراج از کشور) حفظ کند. این طرح آنها را قادر می سازد که اجازه کار دریافت کنند اما مزایای دولت فدرال، نظیر کمک مالیاتی بیمه سلامت را در اختیار آنها قرار نمی دهد.

این اصلاحات پدران و مادران و همسران شهروندان فعلی آمریکا را نیز شامل می شود.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت اقدام رئیس جمهوری امنیت مرزهای آمریکا و اقتصاد کشور را تقویت می کند، و باعث می شود میلیون ها نفر از پنهان شدن دست بکشند و مطابق قانون عمل کنند.

برخی از جمهوری خواهان در کنگره، باراک اوباما را متهم می کنند که از اختیارات قانونی خود فراتر رفته است، اما سخنگوی کاخ سفید می گوید تقریبا همه روسای جمهوری آمریکا از زمان دوایت آیزنهاور، از هر دو حزب جمهوری خواه و دموکرات، از «فرمان ریاست جمهوری» برای حل مشکلات مهاجرتی استفاده کرده اند.

مجلس سنا، یکی از دو مجلس قانون گذاری کنگره، که فعلا تحت کنترل دموکرات ها است، لایحه اصلاح نظام مهاجرتی را تصویب کرد. اما ارنست می گوید که کشور بیش از یک سال است که منتظر لایحه ای برای رای گیری در مجلس نمایندگان، تحت کنترل جمهوری خواهان بوده است.

بسیاری از جمهوری خواهان می گویند آقای اوباما و دموکرات ها در حقیقت به قانون شکنان عفو می دهند و می گویند این اقدام برای کسانی که کوشش کرده اند به طور قانونی به آمریکا مهاجرت کنند، غیر منصفانه است.

XS
SM
MD
LG