لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا برگزار شد


رای‌دهندگان آمریکایی در ایالات متحده روز سه‌شنبه در انتخابات مهمی که نتیجه آن مشخص خواهد کرد جمهوریخواهان یا دموکرات‌ها کنترل کنگره را در دو سال آخر ریاست جمهوری باراک اوباما در دست خود خواهند داشت، شرکت کردند.

در این انتخابات برای تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و یک سوم ۱۰۰ کرسی سنا رای‌گیری می‌شود. تمرکز اصلی بر روی سنا است، که در آن بسیاری از تحلیلگران سیاسی می‌گویند جمهوریخواهان آماده هستند ۶ کرسی، که برای خارج کردن سنا از کنترل دموکرات‌ها لازم است، را به تصاحب خود در آورند.

دموکرات‌ها هم‌اکنون ۵۵ کرسی در اختیار خود دارند. در حالی که میزان محبوبیت رئیس جمهوری به حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است، بهترین شانس حزب جمهوریخواه، در چند ایالتی است که پرزیدنت اوباما در دو سال گذشته از دست داده است.

انتظار می‌رود جمهوریخواهان اکثریت ۲۳۳ کرسی در مجلس نمایندگان را حفظ کنند، و شاید هم بتوانن آن را افزایش دهند.

جدیدترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند نامزدهای جمهوریخواه به آسانی در رقابت‌های سنا در ایالت‌های ویرجینیای غربی، داکوتای جنوبی و مونتانا، که در حال حاضر دموکرات‌ها در آنها جلو هستند، برنده خواهند شد.

اگر حزب جمهوریخواه موفق شود بر کنگره مسلط شوند، آنگاه می‌تواند نشانه‌ای بر اختلافات جدید با آقای اوباما بر سر قانون بیمه درمانی باشد که به میلیون‌ها آمریکایی اجازه داده است تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

بسیاری از جمهوریخواهان این قانون را مداخله بیش از اندازه دولت در امور بهداشت و درمان مردم می‌بینند و بارها خواهان فسخ آن شده‌اند.

بسیاری از جمهوریخواهان همچنین از شیوه برخورد پرزیدنت اوباما به اپیدمی ابولا انتقاد کرده‌اند، و همچنین خواهان تصویب ساخت خط لوله نفت از کانادا و کاهش مقررات دولت بر فعالیت‌های بازرگانی شده‌اند. برخی قانون‌گذاران مخالف همچنین با سیاست رئیس جمهوری نسبت به مداخله روسیه در اوکراین، و حملات هوایی علیه پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه مخالفت کرده‌اند.

در مورد امور داخلی نیز، این دو حزب سیاسی بر سر سیاست‌های بودجه‌ای و مالیاتی، و همچنین اصلاحات قانون مهاجرت با یکدیگر در جدال هستند.

XS
SM
MD
LG