لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۷

رویترز: آمریکا برای تقویت آزادی مطبوعات به خبرنگاران مجارستان کمک می‌کند


ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان (چپ) در کنار رئیس جمهوری روسیه در محل برگزاری مسابقات بین المللی جودو در بوداپست - مرداد ۱۳۹۶
ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان (چپ) در کنار رئیس جمهوری روسیه در محل برگزاری مسابقات بین المللی جودو در بوداپست - مرداد ۱۳۹۶

یک مقام دولت آمریکا روز دوشنبه از اختصاص بودجه‌ای برای حمایت از مطبوعات کوچک و مستقل مجارستان، به منظور کمک به آزادی بیان و ارتقای تدابیر آموزشی و حمایتی برای روزنامه‌نگاران آن کشور در چارچوب دفاع از رسانه‌های مستقل، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این تصمیم در حالی است که ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان کنترل رسانه‌های آن کشور را با تغییر قوانین و مقررات، و همچنین در اختیار گرفتن رسانه‌های عمده توسط طیف نزدیک به خود در بخش اقتصادی، تشدید کرده است.

این اقدام، با توجه به نزدیک شدن انتخابات سراسری ماه آوریل سال جاری در مجارستان، موجب نگرانی شرکای غربی بوداپست شده است و این تردید را تقویت کرده که آقای اوربان مسیر پیروزی دوباره و حفظ قدرت را برای خود و همراهانش هموار کرده است.

این روند در شهرهای کوچک و نقاط دورافتاده تر این کشور اروپای شرقی بیشتر حس می‌شود؛ چرا که رسانه‌های عمومی تحت کنترل دولت و معدود مطبوعات نزدیک به حزب حاکم «فیدش»، تنها منبع دریافت اطلاعات برای ساکنان آن مناطق هستند.

به نوشته رویترز، بودجه ۷۰۰ هزار دلاری آمریکا برای مطبوعات مستقل مجارستان هم بر همین مناطق متمرکز است.

یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای که از طریق ایمیل به این خبرگزاری ارسال کرده می‌گوید «وزارت خارجه ... به دنبال شریکی برای دولت ایالات متحده است که به آموزش روزنامه نگاران و انگیزه دادن به آنها برای ادامه فعالیت شان کمک کند.»

وی که هویتش در گزارش رویترز فاش نشده است، با بیان این که «آمریکا در مناسبت‌های مختلف، علنی و خصوصی، نگرانی‌‌های خود را در مورد وضعیت آزادی مطبوعات در مجارستان بیان کرده است،» گفت مجارستان تعهد داده از این استانداردها پاسداری کند.

دولت ایالات متحده تا لحظه ارسال این گزارش، به آن واکنشی نشان نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG