لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۰

درخواست اوکراینی ها برای نصب مجسمه ریگان در شهر کی‌یف


مجسمه ریگان قرار است بخاطر نقش او در نابودی کمونیسم در اروپای شرقی در کی‌یف نصف شود.

مجسمه یادبود نقش رونالد ریگان در آزادی اوکراین از کمونیسم ممکن است در آینده نزدیک در پایتخت اوکراین نصب شود.

به گزارش واشنگتن فری بیکن، اگر شهر کی یف عریضه تهیه شده به دست «بنیاد آزادی های اقتصادی اوکراین» را تصویب کند، مجسمه ریگان در جایی قرار خواهد گرفت که پیشتر مجسمه دیمیترو مانوییلسکی، از رهبران کمونیست اوکراین، نصب شده بود.

مجسمه مانوییلسکی در جریان انقلاب ۲۰۱۴ اوکراین که به سرنگونی ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری وقت اوکراین، انجامید نابود شد.

از سال دو هزار و یازده تا کنون یازده بنای یادبود به احترام نقش ریگان در نابودی کمونیسم در اروپای شرقی بنا شده است. در ایالات متحده آمریکا ۱۵۰ و در نه کشور دیگر ۱۷بنای یادبود از ریگان وجود دارد.

گروور نورکیست، رییس «پروژه میراث رونالد ریگان»، در نامه ای به «بنیاد آزادی های اقتصادی اوکراین» از این بنای یادبود حمایت کرده است.

در طرح یادبود ریگان که قرار است به کی یف منتقل شود، رییس جمهوری پیشین آمریکا بزرگتر از اندازه حقیقی اش ساخته شده است و در کنار آن مدلی کوچک از دیوار برلین، نماد شکسته ای از آرم اتحاد جماهیر شوروی سابق و نقل قول هایی از ریگان در باره اوکراین دیده می شود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG