لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر جهان در سال ۲۰۱۴ منتشر شد


گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر در جهان منتشر شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:10:08 0:00

وزارت خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه گزارش وضعیت حقوق بشر در کشورهای جهان در سال ۲۰۱۴ میلادی را برای ارائه به کنگره منتشر کرد. در این مراسم ابتدا جان کری وزیر خارجه آمریکا به ایراد سخنرانی پرداخت.

جان کری با اشاره به این که امسال مصادف با شصت و پنجمین سالروز انتشار اعلامیه جهانی حقوق بشر است، گفت در گزارش امسال وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف نیز همچنان به وضعیت آزادی و کرامت انسان‌ها در چهار گوشه دنیا پرداخته شده است.

به گفته وزیر خارجه ایالات متحده، این گزارش بر اساس گزارش‌های سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های ایالات متحده در حدود ۲۰۰ کشور مختلف، و بر پایه واقعیت‌های مستند، در چارچوب وظیفه‌ای که کنگره بر عهده این وزارتخانه گذشته است، تهیه و منتشر شده است.

آقای کری تاکید کرد دولت‌هایی که از موازین حقوق بشر حمایت کرده و در برابر مردم خود پاسخگو هستند، از امنیت بیشتری برخوردار بوده و در گسترش صلح و امنیت در جهان نیز مؤثرتر هستند. اما آن حکومت‌هایی که در پاسداری از حقوق بشر و حمایت از مردم خود ناکام بوده‌اند، با محرومیت‌های اقتصادی و انزوای بین‌المللی روبرو هستند.

وزیر خارجه آمریکا به بحران در اوکراین و سوریه، و همچنین ظهور گروه های افراطی و تروریستی مانند داعش پرداخت، و در ادامه با اشاره به محدودیت‌های موجود در روسیه و چین، گفت جامعه مدنی و فعالیت گروه‌های منتقد و اپوزوسیون در این کشورها محدود، و مردم به حاشیه رانده می‌شوند.

جان کری در انتها تاکید کرد که وزارت خارجه ایالات متحده به تلاش خود برای تحت فشار گذاشتن دولت‌ها در برخی از کشورهای جهان به منظور رعایت آزادی‌های بنیادی مردم ادامه خواهد داد و به نمایندگی از جامعه مدنی، بر تعهد خود در پاسداری از حقوق بشر در سراسر جهان پایبند خواهند ماند.

گزارش امسال با تاخیر چند ماهه منتشر شد و گمانه‌زنی‌هایی هم در ارتباط با دلایل آن مطرح شده بود، از جمله گفتگوهای جاری با ایران و کوبا. با این حال معاون وزیر خارجه آمریکا در جلسه امروز، این گمانه‌زنی‌ها را رد کرد.

تام میلانوسکی گفت با وزیر خارجه توافق کرده بودیم هر زمان هر دو حاضر بودیم و قبلا درباره گزارش صحبت کرده بودیم، آن را منتشر کنیم. اما به دلیل مشغله فراوان و سفرهای متعدد آقای کری و بعد آسیب دیدگی او، انتشار گزارش امسال به تاخیر افتاد.

با توجه به نزدیک شدن مهلت ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، از جمله ایالات متحده، برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای، و نیز ارتباطات دیپلمات‌های ارشد ایران و آمریکا در حدود دوسال گذشته، برخی می‌گویند احتمال دارد وضعیت حقوق بشر در ایران در گزارش امسال بطور متفاوتی مطرح شود.

با این حال وزارت خارجه می‌گویند مذاکرات جاری با ایران تنها بر روی برنامه هسته‌ای آن کشور متمرکز است و ارتباطی با دیگر مسائل، از جمله مسئله حقوق بشر و نیز بحث حمایت از تروریسم، ندارد.

آخرین گزارش وزارت خارجه آمریکا در مورد تروریسم در جهان، روز جمعه منتشر شد و در آن به ادامه حمایت ایران از تروریسم اشاره شد. به گفته یک مقام وزارت خارجه آمریکا، حتی در صورت رسیدن به توافق اتمی نیز تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های تروریستی ایران به قوت خود باقی خواهند ماند.

در بخش مربوط به ایران گزارش سال گذشته وزارت خارجه آمریکا در مورد وضعیت حقوق بشر در سال ۲۰۱۳، که اوایل اسفند ماه ۹۲ منتشر شده بود، به مواردی از تبعیض و نقض حقوق بشر، آزادی اقلیت‌های دینی و قومی، همجنسگرایان، آزادی فعالیت‌های سیاسی، مطبوعات، آزادی بیان و تجمع، اشاره شده بود.

XS
SM
MD
LG