لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۳

جزئیاتی از طرح جدید برای تحریم‌های بیشتر ایران که توسط یک جمهوریخواه ارشد سه‌شنبه ارائه شد


مایکل مک‌کال، نماینده جمهوریخواه ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان
مایکل مک‌کال، نماینده جمهوریخواه ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان

طرح «مایکل مک‌کال» نماینده جمهوریخواه ایالت تگزاس در مجلس نمایندگان با عنوان «قانون برنامه موشکی بالستیک ایران و اعمال تحریم‌های بین‌المللی» روز سه شنبه ثبت شد. این نخستین طرح علیه جمهوری اسلامی بعد از قرارگرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی است. جزئیاتی از این طرح نشان می دهد در صورت تصویب، این طرح هم برنامه موشکی و هم فعالیت‌های مالی سپاه را هدف می‌گیرد.

این طرح بعد از بررسی باید در کمیته‌های مجلس نمایندگان بررسی شود و در صورت رای آوردن در مجلس نمایندگان و سنا، در صورت امضای رئیس جمهوری به قانون تبدیل می‌شود.

در طرح آقای مک‌کال موسوم به «طرح اچ.آر ۲۱۱۸» که نفر دوم کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان است، اجازه می‌دهد تمامی موارد مرتبط با گسترش و تهیه بودجه برنامه موشکی ایران مورد تحریم قرار بگیرد. همچنین در ارتباط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، این طرح بنا دارد مشارکت سپاه در اقتصاد ایران را هدف بگیرد.

مایکل مک‌کال در زمان معرفی این طرح و با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ «این گامی بلند در اعمال کمپین فشار حداکثری علیه ایران است ولی با این حال باز هم می‌شود اقداماتی بیشتر انجام داد تا با رفتار بی‌ملاحظه آن‌ها مقابله کند.»‌

مایکل مک‌کال گفت:‌«ایران به تولید و آزمایش موشک‌هایی با توانایی حمل سلاح‌های اتمی ادامه می‌دهد. ایران همچنین با فرستادن عوامل نیابتی و سلاح‌های پیچیده،‌ هدایت و حمایت، شعله مناقشه‌های منطقه در خاورمیانه را بیشتر می‌کند. سپاه پاسداران مشغول اعمال تخریبی در سوریه، لبنان و عراق است و به طور مستقیم تلاش‌های بین‌المللی برای حل مناقشه و گسترش ثبات را بی‌اثر می‌کند.»

او افزود:‌«این طرح مجوز اعمال تحریم‌های را می‌دهد که تمامی تجهیزات، گسترش، فناوری و تامین مالی برنامه موشکی را دربر می‌گیرد. همچنین آستانه مبادلات مالی که می‌تواند در تحریم‌ها قرار گیرد را به پایین‌ترین حد ممکن می‌رساند تا دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از منابع مالی کوتاه شود.»

مایکل مک‌کال گفت:‌«بی‌صبرانه منتظر همکاری با نمایندگان دموکرات هستم تا این طرح را پیش برده و نهایی کنیم.»

واکنش ها به تصمیم پرزیدنت ترامپ

ساعتی بعد از تصمیم دولت آمریکا، شماری از سناتورهای آمریکایی در پیام‌هایی از تصمیم دولت آمریکا برای قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی استقبال کردند.

همچنین تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان از اقدام دولت آمریکا تقدیر کردند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز خطاب به پرزیدنت ترامپ گفت: «از تصمیم شما برای قراردادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی سپاسگزارم. از شما متشکرم که به یکی دیگر از درخواست‌های مهم من پاسخ مثبت دادید.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG