لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

واکنش شماری از اعضای مجلس نمایندگان به قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی


از چپ: گریوز، رشنتالر، مک‌کال، و هایمز
از چپ: گریوز، رشنتالر، مک‌کال، و هایمز

شماری از اعضای مجلس نمایندگان روز دوشنبه ۱۹ فروردین و در پیام‌هایی در توئیتر، به خبر اضافه کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست گروه‌های تروریستی واکنش نشان دادند.

سام گریوز، نماینده جمهوری‌خواه از ایالت میسوری، در پیامی گفت:‌ «ایران سال‌ها یک حامی حکومتی تروریسم بوده و از حملاتی غیرقابل بیان در سراسر جهان حمایت کرده است. من خرسندم که پرزیدنت (ترامپ) اراده دارد که جلوی این گردن‌کلفت‌ها بایستد.»

گای رشنتالر، نماینده جمهوری‌خواه از ایالت پنسلیوانیا، هم در توئیتی گفت:‌ «از رئیس جمهوری آمریکا و وزیر خارجه ایالات متحده بابت قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی تقدیر می‌کنم.»

او افزود: «ما باید این رژیم را بابت کمپین جهانی تروریسم‌اش پاسخگو نگه داریم.»

مایکل مک‌کال، نماینده جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس و از اعضای ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، هم با صدور بیانیه‌ای از این اقدام استقبال کرده و آن را امری درست خواند.

آقای مک‌کال افزود: «این اعلام [آمریکا] به این تصویر ساختگی که می‌گوید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فقط یک نیروی نظامی ساده است، پایان می‌دهد.»

جیم هایمز، نماینده دموکرات از ایالت کانتیکت، اما از این تصمیم دولت انتقاد کرد و گفت: «پرزیدنت ترامپ به حرف کسانی گوش می‌کند که می‌خواهند ایالات متحده با ایران وارد جنگ شود.»

آدام کینزینگر، نماینده جمهوری‌خواه ایالت ایلینوی، روز دوشنبه ۱۹ فروردین در واکنش به افزودن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست گروه‌های تروریستی خارجی، در پیامی در توئیتر نوشت: «از این تصمیم [دولت آمریکا] قاطعانه حمایت کرده و واکنش ایران را خنده‌دار می‌دانم.»

آقای کینزینگر افزود: «رژیم ایران سال‌ها است سازمان‌های تروریستی خارجی را حمایت مالی کرده تا آمریکا و متحدانش را تهدید کرده و بلوا در خاورمیانه به پا کنند، آن هم در حالی که شهروندان خودشان در رنج هستند.»

ویلیام هورد، نماینده جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس، هم در توئیتر نوشت: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سوابقی مستند از حمایت از حماس، حزب‌الله، و دیگر گروه‌های افراطی دارد.»

او افزود: «سیاست جدید دولت [آمریکا] ابزارهایی جدیدی را ارائه می‌دهد تا بتوان تهدید‌های سپاه پاسداران علیه ایالات متحده و در دیگر نقاط جهان را متوقف کرد.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه‌ای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به طور رسمی در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد. به گفته وزیر خارجه آمریکا تصمیم پرزیدنت ترامپ برای قراردادن نام سپاه پاسداران در فهرست تروریستی ایالات متحده، از یک هفته دیگر به شکل رسمی به اجرا گذاشته می‌شود.

این نخستین بار است که ایالات متحده واحد نظامی یک دولت را به عنوان یک گروه تروریستی شناخته است.

رئیس جمهوری ایالات متحده تاکید کرده است: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ابزار اصلی دولت ایران برای هدایت و اجرای کارزار تروریسم بین‌المللی آن [رژیم] است.»

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیرون از مرزهای ایران مسئول عملیات نظامی در سوریه، لبنان، عراق، و یمن است. در داخل کشور نیز نیمی از اقتصاد و نیروهای امنیتی و نظامی در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

عربستان سعودی و بحرین نیز در ماه اکتبر گذشته سپاه پاسداران و مقامات نظامی سپاه قدس را به فهرست گروه‌ها و اشخاص دخیل در تروریسم اضافه کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif
XS
SM
MD
LG