لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

قطعنامه پیشنهادی اعضای ارشد مجلس نمایندگان آمریکا در حمایت از مردم ایران


اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه (چپ) و الیوت انگل عضو ارشد آن کمیته از حزب دموکرات
اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه (چپ) و الیوت انگل عضو ارشد آن کمیته از حزب دموکرات

«اد رویس» نماینده ایالت کالیفرنیا در مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه متن پیش نویس قطعنامه‌ای را در حمایت از حق آزادی بیان برای مردم ایران منتشر کرد که در آن از سرکوب اعتراض‌های مشروع اخیر توسط رژیم محکوم شده است.

در این قطعنامه، که توسط آقای رویس به عنوان رئیس جمهوریخواه کمیته امور خارجی و همچنین «الیوت انگل» عضو ارشد این کمیته از حزب دموکرات تهیه شده، از کشته و دستگیر شدن بسیاری در تظاهرات اخیر ایران ابراز نگرانی شده است.

قطعنامه به آغاز تجمع مردمی در ۲۸ دسامبر ۲۰۱۷ در مشهد و گسترش سریع آن به دیگر شهرهای ایران اشاره می‌کند، که بزرگترین تظاهرات ضدحکومتی پس از اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ محسوب می‌شود.

این دو عضو ارشد کنگره آمریکا، در ادامه به نارضایتی معترضان از مشکلات اقتصادی، فساد گسترده رژیم، و کنترل اقتصاد کشور توسط سپاه پاسداران، و همچنین فعالیت‌های هزینه‌بر و بی‌ثبات کننده تهران در خاور میانه اشاره کرده‌اند.

قطعنامه، ضمن تشریح سرکوب ناآرامی‌ها و قطع دسترسی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، می‌گوید کنگره اختیار اعطای مجوز برای ارسال فناوری ارتباطات به ایران را، جهت تقویت مردم ایران برای اظهار نظر آزادانه، صادر کرده است.

کنگره همچنین مجوز اعمال تحریم علیه سپاه پاسداران و دیگر مقام‌های رژیم ایران که در نقض سیستماتیک و ادامه دار حقوق اساسی مردم ایران، از حمله آزادی برگزاری تجمع‌های مسالمات آمیز و آزادی بیان، نقش دارند را صادر کرده است.

در پایان این قطعنامه، با اشاره به موارد دیگری از نقض حقوق بشر و قوانین بین المللی توسط حکومت ایران، گفته شده است که اعضای مجلس نمایندگان ایالات متحده در کنار مردم ایران در برابر رژیم فاسد و سرکوبگر آنها ایستاده است.

مجلس نمایندگان نقض جدی حقوق مردم، فساد فراگیر رژیم ایران و فعالیت‌های بی ثبات کننده آن را محکوم کرده و از همپیمانان آمریکا و دولت‌های دموکراتیک جهان می‌خواهد از حق مردم ایران برای زندگی در جامعه‌ای آزاد حمایت کنند.

این دو عضو ارشد کنگره از هر دو حزب عمده آمریکا همچنین در این قطعنامه از حکومت ایران خواسته‌اند به تکالیف بین‌المللی خود در زمینه حقوق بشر و آزادی‌های مدنی، از جمله آزادی تجمع‌های مسالمت آمیز و آزادی بیان، پایبند باشد.

رسانه های آمریکا پیشتر در روز جمعه از برگزاری نشستی در سنای آمریکا خبر دادند که طی آن دو چهره ارشد کمیته روابط خارجی، پیشنویس قطعنامه ای را درباره سرکوب مردم معترض در ایران ارائه کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG