لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۴

مایک پنس: بر خلاف اوباما، پرزیدنت ترامپ درباره ایران ساکت نخواهد بود


مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا
مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در مقاله ای در واشنگتن پست، به بررسی سیاست دولت پرزیدنت ترامپ در برابر ایران پرداخته است. در این مقاله به قلم پنس آمده است:

هشت سال و نیم پیش آمریکاییان شاهد به پا خواستن مردم ایران برای دستیابی به آزادی بودند. در «جنبش سبز» میلیونها مرد و زن جوان و شجاع خیابانهای تهران، تبریز، کرج و قزوین را و تقریبا تمامی شهرهای بین آنها را پر کردند. آنها به انتخابات پر فریب اعتراض کرده، و در حالی که اعتراضات ادامه داشت معترضان خواستار پایان حکومت آیت الله هایی شدند که بدون برگزاری انتخابات در دهه های محتلف به حکومت و سرکوب مردم پرداخته و با مردم کشورشان با زور رفتار کی کنند.

این مردم چشم به رهبر دنیای آزاد داشتند تا از آنها حمایت کند. اما تا آنجایی که من به صورت مستقیم به عنوان عضوی از کنگره دیدم رئیس جمهوری آمریکا ساکت ماند.

همزمان با برگزاری تظاهرات و تلاش ظالمانه رژیم برای سرکوب معترضان، پرزیدنت اوباما مستمرا در بیان همبستگی آمریکا با معترضان ایرانی ناکام ماند. به عنوان عضوی از کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان من شاهد نبود عکس العمل مناسب بودم: نبود رهبری آمریکایی.

امروز مردم ایران بار دیگر برای آزادی و موقعیت به پای خواسته اند و تحت رهبری پرزیدنت ترامپ، آمریکا کنار آنها ایستاده است. این بار ما ساکت نخواهیم نشست.

ماهها قبل از تظاهرات در ایران، پرزیدنت ترامپ پیش بینی کرده بود که دوران رژیم ایران رو به پایان است. در سخنرانی اش در سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر، پرزیدنت ترامپ گفت: «مردم خوب ایران خواهان تغییر هستند و به جز قدرت عظیم ارتش آمریکا، مردم ایران مهمترین چیزی هستند که رژیم ایران از آن می ترسد.» دقیقا مانند دیگر رئیس جمهوری ای که پیش بینی مشابهی در مورد اتحاد جمهایر شوروری داشت و مورد تمسخر قرار گرفت.

این واژه ها حالا بیش از هر زمان دیگری رنگ واقعیت به خود گرفته اند. در حالی که رئیس جمهوری قبلی در سال ۸۸ ساکت ماند اما پرزیدنت ترامپ حمایت بی قید و شرط اش از مردم ایران را اعلام کرد. او همچنین خود را متعهد به فراهم کردن کمک در روزهای آینده می داند.

از آن مهمتر پرزیدنت ترامپ از تائید توافقنامه هسته ای دولت قبلی با ایران سر باز زد، توافقنامه ای که میلیاردها دلار پول نقد روانه خزانه رژیم ایران کرد. پولی که صرف سرکوب مردم ایران و حمایت در تروریسم در سرتاسر جهان می شود. ما تحریم‌های جدیدی علیه سپاه پاسداران ایران وضع کرده ایم و پرزیدنت ترامپ سرگرم بررسی تجریم های جدیدی علی دولت ایران به دلیل سرکوب شهروندان خود است.

ایالات متحده آمریکا به صورت واضه نظراتش را بیان کرده است. متاسفانه بسیاری از شرکای اروپایی ما همانند سازمان ملل متحد تا کنون در موضع گیری در برابر افزایش بحران در ایران ناکام بوده اند. زمان آن فرا رسیده که این کشورها از جای خود بلند شوند. سرکوب جنبش سبز در سال ۸۸ نشان دهنده هزینه مصیبت بار سکوت است. پرزیدنت ترامپ و من از رهبران کشورهای دوستار آزادی در جهان میخواهیم دیکتاتورهای انتخاب نشده ایران را محکوم کرده و از حق مسلم مردم ایران در ساختن فردای خود و ترسیم سرنوشتشان دفاع کنند.

پرزیدنت ترامپ گفته است «رژیم های سرکوبگر نمیتوانند تا ابد دوام بیاورند»، دولت ما هم به حمایت از معترضینی که به دنبال آزادی بوده و خواهان آن هستند که رهبران ایران به رفتار خطرناک و بی ثبات کننده اشان در داخل و خارج از ایران پایان دهند ادامه خواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG