لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

جان بینر: مبارزه ما با این "توافق بد" تازه آغاز شده است


جان بینر: مبارزه ما با این "توافق بد" تازه آغاز شده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00

با وجود آن که سناتورهای دموکرات‌ عصر روز گذشته موفق شدند جلوی رأی‌گیری سنا در رد توافق هسته‌ای با ایران را بگیرند و در عمل تلاش جمهوریخواهان برای جلوگیری از اجرای توافق را ناکام بگذارند، قانون‌گذاران در مجلس نمایندگان روز جمعه نیز به مباحث خود به منظور انجام رأی‌گیری ادامه دادند.

جان بینر رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، صبح روز جمعه و در ادامه مباحثات نمایندگان مخالف و موافق توافق گفت، مبارزه ما با این "توافق بد" تازه آغاز شده است. "ما مردم آمریکا را ناامید نمی‌کنیم."

این اظهارات جان بینر با واکنش دموکرات ها روبرو شد، و جان لوییس نماینده ایالت جورجیا از حزب دموکرات گفت "آیا دنبال جنگ دیگری هستید؟ این روزها اخبار ناراحت‌کننده ای از آوارگان را دنبال می‌کنیم، چون بخت لازم به صلح داده نشده است."

ساندر لوین نماینده دموکرات از ایالت میشیگان نیز اظهارات رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان را "برداشت اشتباه آمیز از یک توافق مهم" خواند و گفت، امروز با چالش بزرگ تروریسم در خاور میانه روبرو هستیم که برای مقابله با آن باید یکپارچه باشیم.

درخواست کفایت مذاکرات یا پایان مباحثات سناتورها به منظور انجام رأی‌گیری بر سر توافق اتمی ۲۳ تیر ماه عصر روز پنجشنبه در مجلس سنا با ۵۸ رأی موافق در برابر ۴۲ رأی مخالف، و با به حد نصاب نرسیدن حداقل دو سوم کل آرا، رد شد.

بدین ترتیب سناتورهای دموکرات توانستند با ادامه دادن به جلسات مباحثه و ایراد سخنرانی‌های طولانی – که به "فیلی باستر" معروف است – وقت جلسه را گرفته و مانع رأی گیری بر سر قطعنامه مطلوب جمهوریخواهان در رد توافق اتمی با ایران شوند.

پاتریک میهن، نماینده جمهوریخواه ایالت پنسیلوانیا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

باراک اوباما رئیس‌جمهوری دموکرات ایالات متحده اندکی بعد این رای سنا را یک "پیروزی برای دیپلماسی" خواند و در بیانیه‌ای گفت "امروز سنا یک گام تاریخی به جلو برداشت و به ایالات متحده این قدرت را داد که بتوانیم در کار با شرکای بین المللی مان توافق جامع و بلندمدتی را به اجرا درآوریم، که مانع از آن می‌شود تا ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد."

وزیر خارجه ایالات متحده نیز طی بیانیه‌ای، نتیجه رای‌گیری در سنا را "گام مهمی در اجرای توافق هسته‌ای" مورد حمایت جامعه بین‌المللی با ایران خواند و گفت، اجرای این توافق، آمریکا، دوستان و متحدانش در خاورمیانه و سراسر جهان را امن‌تر خواهد کرد.

جان کری ضمن تشکر از نمایندگان سنا که به دقت توافق جامع هسته‌ای با ایران را بررسی کردند، گفت بر این باور است که منافع حاصل از این توافق بر نقایص بالقوه آن برتری دارد.

با این حال، مجلس نمایندگان آمریکا پس از ناکامی همتایان خود در سنا، شب گذشته به قطعنامه‌ای رأی مثبت داد که در آن گفته شده است رئیس جمهوری ایالات متحده به دلیل عدم ارائه همه جزئیات مربوط به توافق هسته‌ای با ایران - بویژه توافق‌های محرمانه جانبی – به کنگره، مرتکب تخلف قانونی شده است.

لورتا سانچز، نماینده دموکرات ایالت کالیقرنبا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، روز چهاردهم ژوئیه در وین پایتخت اتریش به توافقی جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند، که بر مبنای آن محدودیت‌هایی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعمال، و در ازای آن بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه تهران لغو خواهد شد.

مهلت ۶۰ روزه کنگره برای رد یا تصویب توافق روز ۱۷ سپتامبر به پایان می رسد.

XS
SM
MD
LG