لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۹

جان کری: رأی‌گیری سنا گام مهمی در اجرای توافق هسته‌ای ایران است


عکس آرشیوی جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در نشست خبری پس از اعلام توافق اتمی با ایران - ۲۳ تیر ۱۳۹۴
عکس آرشیوی جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در نشست خبری پس از اعلام توافق اتمی با ایران - ۲۳ تیر ۱۳۹۴

وزیر خارجه ایالات متحده نتیجه رای‌گیری شب گذشته در سنا را "گام مهمی در اجرای توافق هسته‌ای" مورد حمایت جامعه بین‌المللی با ایران خواند و گفت، اجرای این توافق، آمریکا، دوستان و متحدانش در خاورمیانه و سراسر جهان را امن‌تر خواهد کرد.

جان کری در این بیانیه که اندکی پس از رأی‌گیری پنجشنبه شب در سنا منتشر شد، ضمن تشکر از سناتورها که به دقت توافق جامع هسته‌ای با ایران را بررسی کردند، گفت بر این باور است که منافع حاصل از این توافق بر نقایص بالقوه آن برتری دارد.

درخواست کفایت مذاکرات یا پایان مباحثات سناتورها به منظور انجام رأی‌گیری بر سر توافق اتمی ۲۳ تیر ماه عصر روز پنجشنبه در مجلس سنا با ۵۸ رأی موافق در برابر ۴۲ رأی مخالف، و با به حد نصاب نرسیدن حداقل دو سوم کل آرا، رد شد.

بدین ترتیب سناتورهای دموکرات توانستند با ادامه دادن به جلسات مباحثه و ایراد سخنرانی‌های طولانی – که به "فیلی باستر" معروف است – وقت جلسه را گرفته و مانع رأی گیری بر سر قطعنامه مطلوب جمهوریخواهان در رد توافق اتمی با ایران شوند.

وزیر خارجه ایالات متحده با یادآوری این که توافق وین محدودیت‌های شدید بر فعالیت‌های اتمی ایران اعمال می‌کند و شامل بازرسی‌های گسترده بی‌سابقه از تاسیسات آن کشور است، گفت واشنگتن و متحدان آن در جهان و منطقه برای مقابله با رفتار بی‌ثبات کننده ایران همکاری خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG