لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

مجلس نمایندگان به قطعنامه تخلف قانونی باراک اوباما رأی مثبت داد


جان بینر رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده
جان بینر رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده

مجلس نمایندگان آمریکا عصر پنجشنبه به قطعنامه‌ای رأی مثبت داد که در آن گفته شده است رئیس جمهوری ایالات متحده به دلیل عدم ارائه همه ضمائم مربوط به توافق هسته‌ای بویژه توافق های جانبی محرمانه با ایران به نمایندگان کنگره، مرتکب تخلف قانونی شده است.

این اقدام مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوریخواهان اندکی پس از آن صورت گرفت که جمهوریخواهان سنا در رأی‌گیری برای کفایت مذاکرات درباره توافق اتمی با ایران ناکام ماندند و دموکرات‌ها با ادامه سخنرانی‌های طولانی (فیلی باستر) جلوی رأی‌گیری در رد توافق وین را گرفتند.

جمهوریخواهان کنگره برای رد توافق هسته‌ای ۲۳ تیر ماه بین قدرت‌های جهانی و ایران، نیاز به دست کم دو سوم کل آرای هر دو مجلس نمایندگان و سنا دارند. اکنون که انجام ر‌أی‌گیری در سنا منتفی شده، عملا تلاش جمهوریخواهان برای رد توافق هسته‌ای با ایران با شکست روبرو شده است.

در پی افزایش حامیان توافق در سنا در روزهای اخیر، جمهوریخواهان که احتمال عدم موفقیت را احساس کرده بودند، تصمیم گرفتند علاوه بر رأی‌گیری بر سر توافق، درباره تخلف دولت اوباما در ارائه همه جزئیات مربوط به توافق و نیز جلوگیری از لغو تحریم‌های مصوب کنگره علیه ایران نیز رأی‌گیری کنند.

هنوز مشخص نیست آیا جمهوریخواهان در سنا نیز تصمیم مشابهی را اتخاذ خواهند کرد یا خیر. با این حال، با تصویب این قطعنامه در مجلس نمایندگان، جمهوریخواهان می توانند مسیرهای قانونی برای پیگیری قضایی این موضوع را ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG