لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

دولت اوباما: پرداخت برای خرید آب سنگین ایران شبیه معاملات دارو و غذا در سالهای اخیر است


مجمتع آب سنگین اراک در ۳۶۰ کیلومتری جنوب غربی تهران
مجمتع آب سنگین اراک در ۳۶۰ کیلومتری جنوب غربی تهران

مقاله ای از ادم کردو در وبسایت واشنگتن فری بیکن

مقام هایی در دولت و کنگره می گویند دولت آمریکا در پرداخت ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار به ایران برای خرید ۳۲ تن آب سنگین احتمالا از محل درآمدهای مالیاتی استفاده خواهد کرد.

مقام های دولت اوباما در وزارت خزانه داری و وزارت انرژی گفته اند تا تکمیل این خرید جزییات بیشتری به کنگره ارائه نخواهند کرد.

کارشناسان معتقدند انجام این معامله به تحقیقات ایران بر روی پلوتونیوم مشروعیت خواهد بخشید؛ پلوتونیوم بعد از اورانیوم می تواند دومین راه دستیابی ایران به قابلیت تولید جنگ افزار هسته ای باشد.

بنا بر گزارش ها، دولت اوباما برای پرداخت این خرید که طی هفته های آینده نهایی می شود از یک نهاد مالی در کشور ثالث برای تسهیل انتقال وجوه به ایران استفاده خواهد کرد. فارغ از این که در این معامله از دلار استفاده شود یا نه، این روش پیشتر در مبادلات مالی مرتبط با خرید و فروش دارو و مواد غذایی بین ایران و آمریکا استفاده شده است.

"برنامه ایزوتوپ وزارت انرژی آمریکا" مسئول خرید آب سنگین تولید شده در مجتمع اراک است و آن را به خریدارانی در آمریکا برای مصارف تجاری و پزشکی خواهد فروخت.

سناتور جمهوریخواه تام کاتن به فری بیکن گفته است: "پرداخت سوبسید به تولید آب سنگین در ایران حرکتی خطرناک است که صنعت هسته ای ایران را به تحرک درآورده، راه را برای استفاده از دلار آمریکا در تسهیل تجارت با ایران و مبادلات مالی غیر قانونی هموار می کند، و دلار آمریکا را در اختیار عمده ترین حامی تروریسم در جهان قرار می دهد."

منتقدان این معامله را نخستین نشانه عقب نشینی دولت اوباما از وعده شان به عدم دسترسی ایران به دلار می بینند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG