لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

کنگره آمریکا بودجه دفاعی ۸۸۶ میلیارد دلاری ایالات متحده را تصویب کرد


کنگره آمریکا
کنگره آمریکا

بیش از دو سوم اعضای مجلس نمایندگان آمریکا، روز پنجشنبه ۲۳ آذر، به لایحه سیاست دفاعی این کشور رأی مثبت دادند و آن را برای تصویب و امضا از سوی جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، به کاخ سفید فرستادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این بودجه ۸۸۶ میلیارد دلاری، موسوم به «ان‌دی‌ای‌ای» که رکوردی در این زمینه محسوب می‌شود، شامل هزینه‌های نظامی سالانه آمریکا است، و اقدامات دولت بایدن در زمینه‌هایی مانند کمک به اوکراین، و عقب راندن چین در اقیانوس‌های هند و آرام را ممکن می‌کند.

مجلس نمایندگان آمریکا این لایحه را با ۳۱۰ رای موافق در برابر ۱۱۸ رای مخالف، و با حمایت قوی جمهوری‌خواهان و شماری از دموکرات‌ها تصویب کرد. برای تصویب این لایحه، ارسال به کاخ سفید و تبدیل آن به قانون، به رای مثبت بیش از دو سوم اکثریت نمایندگان نیاز بود.

این لایحه ضمن تعیین سطوح هزینه‌های دولت، موارد دیگری چون افزایش حقوق سربازان که امسال ۵ و دو دهم درصد خواهد بود، و همچنین خرید کشتی، مهمات و هواپیما را نیز در بر می‌گیرد.

این یکی از معدود لوایح اساسی در ایالات متحده است که هر سال به قانون تبدیل می‌شود و اعضای کنگره از آن به‌عنوان وسیله‌ای برای طیف گسترده‌ای از ابتکار عمل‌ها استفاده می‌کنند.

این لایحه همچنین به دقت توسط «لاکهید مارتین» و سایر شرکت‌های اسلحه‌سازی که به طور معمول با وزارت دفاع آمریکا قرارداد امضا می‌کنند، دنبال می‌شود.

این لایحه ۳۱۰۰ صفحه‌ای با ۸۸۶ میلیارد دلار بودجه، تقریبا سه درصد از بودجه دفاعی سال گذشته بیشتر است.

در نسخه نهایی، مقررات مربوط به مسائل اجتماعی اختلاف‌برانگیزی مانند امکان دسترسی به سقط جنین یا ایجاد شرایط درمانی برای کارمندان تراجنسیتی که جمهوری‌خواهان مخالف آن‌هستند، حذف شده بود

مجلس سنای آمریکا که در کنترل دموکرات‌ها است، روز چهارشنبه این لایحه را با حمایت قابل‌توجه فرا حزبی، با ۸۷ رأی موافق در برابر ۱۳ رأی مخالف تصویب کرده بود.

مجلس نمایندگان و سنا هر کدام نسخه‌های جداگانه لایحه خود را در اوایل سال میلادی جاری تصویب کرده بودند، و اقدام کنونی، مصالحه‌ای بین دو حزب و دو مجلس برای تصویب لایحه نهایی بود.

این لایحه، کمک به اوکراین برای مقابله با حمله نظامی روسیه را تا پایان سال ۲۰۲۶ میلادی ممکن می‌کند و اجازه می‌دهد تا ۳۰۰ میلیون دلار برای برنامه «کمک به ا‌وکراین» تا پایان سال مالی منتهی به شهریور آینده، و پس از آن اختصاص داده شود.

با این حال، این رقم در مقایسه با درخواست کمک ۶۱ میلیارد دلاری بایدن برای اوکراین ناچیز است. جمهوری‌خواهان گفته‌اند که کمک به اوکراین را بدون موافقت دموکرات‌ها با ایجاد تغییراتی در قوانین مهاجرتی ایالات متحده تأیید نمی‌کنند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، روز سه‌شنبه ۲۱ آذر با قانون‌گذاران آمریکایی در ساختمان کنگره دیدار کرده بود تا از بودجه درخواستی جو بایدن حمایت کند، اما موفق به کسب تعهدی از طرف آنها نشد.

XS
SM
MD
LG