لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۰

آمریکا بازداشتگاه بگرام را به افغانستان واگذار کرد


ایالات متحده آمریکا کنترل بازداشتگاه بگرام را روز دوشنبه به مقامات افغان واگذار کرد. حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان این اقدام را گامی مهم به سوی استقلال ملی افغانستان توصیف کرد.

بیش از ۳ هزار زندانی در بازداشتگاه بگرام نگهداری می شوند. بگرام و شماری دیگر از زندان های دیگر افغانستان اکنون تحت کنترل کابل هستند.

جانان موسی زی، سخنگوی وزیر خارجه افغانستان از این انتقال اختیار استقبال کرد و گفت: «افغانستان طبق وظایف ملی و بین المللی خود، بر رفتار انسانی با زندانیان متعهد است.»

اما راشل رید، از گروه حقوق بشری جامعه باز افغانستان درباره ضوابط مبهم مراکز بازداشت های پیشگیرانه یا بازپروری ابراز نگرانی می کند: «تجربه ما در دیگر کشورها نشان می دهد که چنین بازداشتگاه هایی شرایط سوء استفاده را دارند زیرا به دولت اختیار بازداشت افراد بدون محاکمه و وکیل را می دهد.»

خانم رید همچنین می گوید آمریکایی و افغان ها درباره سرنوشت حدود ۵۰ زندانی خارجی که در بازداشتگاه بگرام نگهداری می شوند اختلاف نظر دارند. به گفته وی دست کم سی نفر از این اتباع خارجی، از کشور همسایه پاکستان هستند.

راشل رید می گوید: «مقامات افغان نمی خواهند که آمریکایی ها اتباع کشورهای سوم را در افغانستان نگهداری کنند زیرا به نظر آنان این اقدام درست کردن یک نوع گوانتاناموی کوچک است.»

خانم رید می گوید مقامات افغانستان خواستار آن هستند که آمریکایی ها یا زندانیان را تحویل دهند و یا آنان را از افغانستان خارج کنند.

اما جیمی گریبل، معاون روابط عمومی نیروهای امنیتی آمریکا در افغانستان می گوید
این زندانی های تبعه کشور سوم در تفاهم نامه میان واشنگتن و کابل درباره تحویل زندان ها لحاظ نشده اند.

گریبل گفت: «وضعیت آنان در مذاکرات آینده وزارت دفاع و وزارت خارجه آمریکا مشخص خواهد شد.»

گریبل افزود که توافق میان آمریکا و افغانستان دست مقامات آمریکایی را در بازداشت و زندانی کردن افراد نمی بندد. او می گوید زندانیان تبعه کشورهای سوم «طبق ضوابط» به مقامات افغانستان واگذار خواهند شد.

بازداشتگاه بگرام به نماد کنترل آمریکا بر افغانستان بدل شده است. برخی مقامات افغان گفته اند که زندانیان در آنجا شکنجه شده اند.

واگذاری زندان بگرام به مقامات افغان، یک روز پیش از یازدهمین سالروز حمله تروریستی القاعده در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به برج های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در نیویورک انجام می شود. اقدامی که حمله آمریکا به افغانستان را در پی داشت. گروه تروریستی القاعده در آن زمان که طالبان قدرت در افغانستان را در دست داشت، مخفی شده بودند.
XS
SM
MD
LG