لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۲

حمله انتحاری مرگبار در ادامه تظاهرات واکنش به سوزاندن قران در افغانستان


حمله انتحاری مرگبار در ادامه تظاهرات واکنش به سوزاندن قران در افغانستان
حمله انتحاری مرگبار در ادامه تظاهرات واکنش به سوزاندن قران در افغانستان

پليس افغانستان می گويد امروز، دوشنبه، در يک حمله انتحاری با اتومبيل در دروازه فرودگاه جلال آباد ۹ نفر کشته شدند.

اين فرودگاه برای پروازهای نظامی و غيرنظامی مورد استفاده قرار می گيرد. دو نگهبان و يک سرباز در ميان کشته شدگان هستند اما به گفته مقامات محلی بقيه تلفات غيرنظامی است.

طالبان مسؤليت حمله را که پس از تظاهرات اخیر افغانستان که در واکنش به سوزاندن قران در یک پایگاه نظامی آمریکا آغاز شد، بعهده گرفته است.

در همين حال روز يکشنبه حامد کرزی، ريیس جمهوری افغانستان، بدنبال پنج روز تظاهرات خشونت بار که منجر به کشته شدن دست کم ۳٠ نفر و زخمی شدن ده ها نفر دیگر شد، مردم آن کشور را دعوت به آرامش کرد.

ريیس جمهوری افغانستان در یک نشست خبری که از تلویزیون افغانستان پخش شد سوزاندن قرآن در پایگاه نظامی بگرام در شمال کابل را به شدت محکوم کرد؛ اما، هم میهنان خود را دعوت به آرامش کرد.

آقای کرزای خشونت های تظاهرات اعتراضی پنج روز گذشته را به دشمنان مردم افغانستان نسبت داد و گفت او به احساسات مردم که ناشی از بی حرمتی به قران است احترام می گذارد ولی از آنان خواست اجازه ندهند دشمنان افغانستان از این احساسات سو استفاده کنند.

طالبان افغانستان، از افغان ها خواسته است در انتقام از سوزانده شدن قران، نیروهای خارجی را در آن کشور به قتل برسانند و روز شنبه در بیانیه ای گفت کشتن دو مامور نظامی آمریکایی به تلافی سوزاندن قران توسط نیروهای طالبان صورت گرفت.

دو مشاور نظامی آمریکایی روز شنبه در وزارت کشور افغانستان هدف شلیک گلوله یک مرد مسلح قرار گرفتند و کشته شدند.

به گزارش منابع دولتی افغانستان پلیس در جستجوی یک مامور اطلاعاتی آن کشور است که مظنون به تیراندازی به این دو افسر آمریکایی است.

بدنبال ترور این مشاوران آمریکایی، نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان، مشاوران خود را از نهادهای دولتی آن کشور خارج کردند.

ريیس جمهوری آمریکا در نامه ای از سوزاندن قران ابراز تاسف کرد و وعده داد عاملان آن مورد بازپرسی قرار گیرند.

XS
SM
MD
LG