لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۸

آمریکا صادرات طیف وسیعی از کالاهای روزمره را به روسیه متوقف کرد


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در هیروشیما، ژاپن - ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در هیروشیما، ژاپن - ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

دولت جو بایدن، روز جمعه ۲۹ اردیبهشت، صادرات طیف وسیعی از کالاهای مصرفی به روسیه را متوقف کرد و ۷۱ شرکت را به لیست سیاه تجاری افزود.

این در حالی است که سران کشورهای «گروه‌ هفت» که در نشستی سه روزه در ژاپن حضور دارند تحریم‌های جدیدی را علیه مسکو - به دلیل جنگ در اوکراین - اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، محدودیت‌های جدید روسیه شامل اقلامی است که می تواند برای کمک به ارتش روسیه مورد استفاده قرار گیرد، از جمله لوازم زندگی روزمره مثل خشک‌کن لباس، ماشین برف‌روب و ماشین شیردوشی که می‌توانند کاربرد‌های دیگری در صنایع نظامی روسیه داشته باشند.

شرکت‌های مورد هدف هم شامل کارخانه‌های تعمیر و تولید قطعات هواپیما، کارخانه‌های باروت‌سازی، کارخانه‌های تراکتورسازی و خودروسازی، کارخانه‌های کشتی‌سازی و مراکز مهندسی در روسیه هستند.

این اقدامات بخشی از دور تازه تحریم‌ها و کنترل صادرات توسط ایالات متحده و سایر کشورها در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین است، که برای تضعیف زیربنای صنعتی روسیه و توانایی آن برای ادامه جنگ طراحی شده‌اند.

ایالات متحده و ائتلافی متشکل از ۳۷ کشور دیگر از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، کنترل صادرات بی‌سابقه‌ای را بر روسیه اعمال کرده‌اند.

این اقدامات جدید در حالی اجرا در می‌شوند که ایالات متحده و بقیه کشورهای ثروتمند «گروه هفت» با تشدید تحریم‌ها علیه روسیه در نشست ژاپن موافقت کردند.

هفته گذشته نیز، مقامات ایالات متحده دو مرد روس ساکن فلوریدا را به اتهام ارسال قطعات و اجزای هواپیمای آمریکایی به خطوط هوایی روسیه در نقض کنترل صادرات دستگیر کردند.

به گفته دادستان‌ها، این دو مرد که تلاش داشتند بسته‌های ارسالی را از طریق جمهوری مالدیو منتقل کنند، ادعا کردند که این کالاها برای مشتریان‌شان در ترکیه و نه برای روسیه بوده است.

XS
SM
MD
LG