لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۶

فشار ايالات متحده بر گواتمالا برای تحقق حقوق کارگران


کارگری دانه‌های قهوه را در مزرعه قهوه «بنفيسيو» در سانتا روزا دلیما، ۵۰ کیلومتری گواتمالاسیتی خشک می‌کند – ۲۵ بهمن ۱۳۹۱ (۱۳ فوريه ۲۰۱۳)
کارگری دانه‌های قهوه را در مزرعه قهوه «بنفيسيو» در سانتا روزا دلیما، ۵۰ کیلومتری گواتمالاسیتی خشک می‌کند – ۲۵ بهمن ۱۳۹۱ (۱۳ فوريه ۲۰۱۳)

روز پنجشنبه ایالات متحده فشارها را بر گواتمالا، برای حفاظت بهتر از حقوق کارگران، با راه‌اندازی مجدد پرونده‌ای تجاری تشديد کرد که می‌تواند به جریمه‌های سنگینی برای اين کشور واقع در آمریکای مرکزی منجر شود.

مایکل فرومن نماینده تجاری ایالات متحده گفت دولت باراک اوباما تحت مقررات قرارداد تجارت آزاد، با استفاده از ابزار قانونی، بر گواتمالا فشار وارد خواهد کرد تا به تعهداتش نسبت به رعايت معيارهای بین‌المللی حقوق و شرایط کار عمل کند.

وی گفت «هدف ما در اقدام امروز همانی است که همیشه بوده: حصول اطمینان از اين‌که گواتمالا حمایت‌های لازم از شرايط کار، که کارگران مستحق آن هستند، را به عمل درآورد.»

فرومن در ادامه افزود «ما امیدواریم گواتمالا به آنچنان اراده‌ای دست يابد که منجر به بهبودهايی واقعی برای کارگران شود و پيام مثبتی به جهان بدهد که به به جذب سرمایه‌گذاری، گسترش فعالیت‌های اقتصادی و رشد فراگیر کمک کند.»

اگر تحقيقات يک هيات داوری نشان دهد که گواتمالا با اقتصادی به اندازه تقريبا اقتصاد ايالت آلاسکای آمريکا، مقررات کار در موافقتنامه تجارت آزاد جمهوری دومینیکن–آمریکای مرکزی–ایالات متحده را نقض کرده، آنگاه گواتمالا ممکن است با جريمه‌ای حدود ۱۵ میلیون دلار در سال و یا تعلیق امتيازات تجاری روبه‌رو شود.

با توجه به کنفدراسیون اتحادیه کارگری بین‌المللی (آی تی یو سی )، از سال ۲۰۰۷ به اينطرف دستکم ۷۳ فعال اتحادیه‌های کارگری در گواتمالا کشته شده‌اند. گواتمالا دارای یکی از بالاترین آمار قتل در آمریکای لاتين است. آی تی یو سی در ماه ژوئن گفت این کشور خطرناکترین محل در جهان برای فعالیت‌های اتحادیه‌های کارگری است.

پس از آن‌که ایالات متحده و اتحادیه‌های کارگری گواتمالا تحت موافقتنامه بين‌المللی از گواتمالا شکايت کردند، مقامات ایالات متحده در سال ۲۰۱۱ با استفاده از اهرم‌هايی که اين موافقتنامه تجارت آزاد در اختيار می‌گذارد، برای نخستين بار خواستار تشکيل هيات داوری برای رسيدگی به اين مساله شدند.

اتحادیه‌های کارگری ادعا کرده‌اند که دولت گواتمالا در تلاش‌های خود برای مبارزه موثر با کار کودکان، تضمین حق تجمع، و حصول اطمینان از پرداخت اضافه کاری شکست خورده است.

اما این روند پس از آن‌که گواتمالا نسبت به بهبود حمایت از نیروی کار وعده کرد به حالت تعلیق درآمد. مهلتی که به گواتمالا داده شد تا در راستای انجام وعده‌هايش اقدام کند تاکنون چندین بار تمدید شده است و اعضای دموکرات کنگره آمريکا از نماینده تجاری ایالات متحده خواسته‌اند که زمان بیشتری به گواتمالا داده نشود.

نماینده تجاری ایالات متحده در حالی که اذعان کرد گواتمالا پیشرفت مهمی کرده است، با این حال تاکنون نتوانسته قوانینی برای تسريع تنبيه کارفرمایان ناقض قوانین کار تصویب کند و در راه اندازی سيستمی برای اطمینان از پرداخت به کارگران شرکت‌هایی که تعطيل می‌شوند شکست خورده است.

XS
SM
MD
LG