لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۵

آمریکا از یونان خواست برای حل بحران بدهی آن کشور اقدام کند


با تعطیل شدن بانک ها سراسیمگی یونان را فرا گرفت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده از دولت یونان خواست برای حل و فصل بحران بوجود آمده با وام‌دهندگان بین‌المللی بر سر بدهی‌های آن کشور، گام‌های لازم را بردارد.

خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا نوشت که جک لو وزیر خزانه‌داری در گفتگو با نخست وزیر یونان بر اهمیت پایبندی آتن بر اعمال اصلاحات لازم و نیز پایبندی طرفین گفتگوها برای ادامه مذاکرات به منظور یافتن راه حلی برای تسویه بدهی‌های خارجی یونان تاکید کرد.

پس از به بن بست رسیدن مذاکرات بین دولت یونان و وام‌دهندگان بین‌المللی در روزهای شنبه و یکشنبه، بانک مرکزی اروپا به منظور تحت فشار گذاشتن آتن برای اعمال اصلاحات لازم به منظور پیشگیری از فروپاشی نظام بانکی آن کشور، اقدام به محدود کردن حمایت‌های مالی از یونان کرد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا در گفتگویی تلفنی با آلکسیس سیپراس، با بیان این که واشنگتن وضعیت بوجود آمده را به دقت دنبال می‌کند، از وی خواست در روزهای آینده با یکدیگر در تماس مستقیم باشند.

به گفته سخنگوی وزارت خزانه داری ایالات متحده، آقای لو در ادامه بر اهمیت ادامه مذاکرات توسط همه طرف‌های گفتگو برای رسیدن به راه حلی برای پایان دادن به این مشکل تاکید کرد و گفت در عین حال لازم است یونان گام‌های لازم برای برقراری ثبات اقتصادی را بردارد.

به دنبال تصمیم بانک مرکزی اروپا برای توقف افزایش کمک‌های اضطراری به آن کشور، نخست وزیر یونان با اعلام این که بانک‌های کشورش تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهند بود، گفت سپرده‌های بانکی امن خواهند بود و دولت نیز تدابیر لازم برای کنترل سرمایه را اجرا خواهد کرد.

اما به گزارش رویترز، دولت یونان اعلام کرد احتمال دارد بانک های یونان روز پنج شنبه دوباره باز شوند.

بانک مرکزی اروپا روز یکشنبه زمانی این تصمیم را گرفت که مذاکرات کشورهای حوزه یورو با آتن بر سر تمدید مهلت بازپرداخت وام‌های یونان به نتیجه نرسید.

بنا بر وزارت خزانه‌داری آمریکا، جک لو روز شنبه نیز با وزیران دارایی برخی کشورهای اروپایی و همچنین مقامات صندوق بین‌المللی پول به صورت تلفنی گفتگو کرد و از آنها خواست تا زمان رسیدن به «راه حلی پایدار» برای اعمال اصلاحات لازم در یونان و احیای اقتصاد آن کشور حوزه یورو، با یکدیگر همکاری کنند.

یونان باید تا پایان ماه ژوئن، سه‌شنبه نهم تیر ماه، یک قسط ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورویی به صندوق بین المللی پول پرداخت کند؛ و این درست همان روزی است که برنامه پرداخت یک وام جدید در چارچوب طرح موسوم به نجات مالی به یونان منقضی می‌شود.

با این حال به نظر نمی‌رسد که یونان قادر به بازپرداخت بدهی‌های خارجی خود باشد و با توجه به این گفتگوهای آن کشور با قدرت‌های اقتصادی حوزه یورو، بویژه آلمان و فرانسه، تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است، احتمال خروج یونان از حوزه کشورهای یورو بیش از پیش افزایش یافته است.

بنا بر اعلام کاخ سفید، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، روز یکشنبه در گفتگویی تلفنی در همین زمینه، حفظ یونان در حوزه یورو را بسیار مهم دانسته و بر لزوم یافتن راهی برای این منظور تاکید کردند.

XS
SM
MD
LG