لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

بانک مرکزی اتحادیه اروپا خط اعتباری اضطراری بانک های یونان را مسدود نمی کند


پارلمان یونان به برگزاری همه پرسی اقتصادی رای مثبت داد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00

بانک مرکزی اتحادیه اروپا روز یکشنبه اعلام کرد که خط اعتباری اضطراری بانک های یونان را مسدود نمی کند. این اقدام در حالی صورت می گیرد که سپرده گذاران یونانی در صف های طولانی جلوی خودپردازهای بانک ها ایستاده اند تا سپرده هایشان را از بانک ها خارج کنند.

باز نگهداشتن این خط اعتباری به معنای دادن منابع مالی بیشتر به یونان نیست.

مذاکرات یونان و اتحادیه اروپا بر سر کمک های مالی بیشتر به یونان به بن بست رسیده است. وام دهندگان بین المللی می خواهند که یونان تن به یک رشته ریاضت های اقتصادی دهد تا از دریافت کمک های بین المللی بهره مند شود.

اما یونان مخالف این اقدامات است. یونان تا روز سه شنبه مهلت دارد با درخواست وام دهندگان بین المللی برای آزاد سازی ۸ میلیارد دلار کمک مالی به یونان موافقت کند.

پیشتر وزرای اقتصاد و دارایی کشورهای حوزه یورو، یونان را برای قطع یکجانبه مذاکرات اقتصادی و تصمیم برای برگزاری همه پرسی سرزنش کردند و از آتن خواستند، به جای آن برای دریافت وام نجات اقتصادی در ازای اجرای اصلاحات گام بردارد. مقامات یونانی به طور یکجانبه مذاکرات مربوط به تمدید کمک های مالی به یونان را پایان دادند و در عوض درخواست برگزاری همه پرسی دادند.

پارلمان یونان به فراخوان الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان برای برگزاری همه پرسی در روز پنجم ماه ژوئیه رای مثبت داد.

آقای سیپراس و ائتلاف طرفدار وی در پارلمان، از مردم یونان خواسته اند در این همه پرسی به پیشنهاد وام دهندگان برای پرداخت کمک اقتصادی در ازای اجرای اصلاحات اقتصادی رای منفی دهند.

آقای سیپراس روز شنبه از اتحادیه اروپا خواست پرداخت وام نجات اقتصادی از سوی موسسه های اتحادیه اروپا را که روز سه شنبه سی ام ماه ژوئن منقضی می شود، تمدید کنند.

یونان به ۸ میلیارد دلار از برنامه نجات اقتصادی از سوی اتحادیه اروپا نیاز دارد که بتواند در روز سه شنبه ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو به صندوق بین المللی پول بپردازد.

وزیر دارایی آلمان روز شنبه گفت گروه یورو برنامه نجات اقتصادی یونان را تمدید نخواهد کرد.

او گفت: «امتناع یونان به ادامه مذاکرات همه را متعجب کرد و ما تصمیم نداشتیم مذاکرات قطع شود. این تصمیم با آن چه توافق کرده بودیم مغایر بود.گروه یورو هیچ راه دیگری نداشت به غیر از آن که متفقاً به این نتیجه برسد که در این شرایط تمدید برنامه نجات اقتصادی یونان که سی ام ژوئن منقضی می شود را تمدید نکند.»

بسیاری از مردم یونان با نگرانی از آینده بانک های کشور خود روز یکشنبه برای دریافت پول نقد در صف های طولانی بانک ها ایستادند.

XS
SM
MD
LG