لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

وزیر خارجه آمریکا از تصمیم دولت آلمان در شناسایی حزب‌الله لبنان به عنوان یک سازمان تروریستی تقدیر کرد


مایک پمپئو
مایک پمپئو

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت با ستایش از تصمیم آلمان مبنی بر شناسایی حزب‌الله لبنان به عنوان یک گروه تروریستی، گفت که محدود کردن حزب‌الله به کاهش فعالیت‌های بدخواهانه ایران می‌انجامد.

مایک پمپئو با صدور بیانیه‌ای گفت: «ما آلمان را بابت ممنوع کردن فعالیت کلیت حزب‌الله به عنوان یک سازمان تروریستی و نیز بابت انجام اقدامات قاطع علیه افرادی که مظنون به حمایت از آن هستند، ستایش می‌کنیم.»

شناسایی کلیت حزب‌الله لبنان به عنوان یک سازمان تروریستی، به مفهوم تفاوت قائل نشدن میان شاخه سیاسی با شاخه نظامی آن حزب و تروریست شناختن هر دو شاخه حزب‌الله است.

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ در ادامه این بیانیه تاکید کرد: «ممانعت از توانایی این سازمان تروریستی در طراحی حملات تروریستی و جمع آوری پول، به کاهش نفوذ و رفتار بدخواهانه ایران خواهد انجامید.»

آقای پمپئو افزود: «جهان هر روز بیشتر حزب‌الله را به همان صورتی که هست - یعنی یک تشکیلات تروریستی که خود را وقف پیشبرد اهداف بدخواهانه ایران کرده، و نه یک گروه مدافع لبنان، آن طور که خودش ادعا می‌کند - می‌شناسد.»

وی از دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز خواست تصمیمی مشابه بگیرند.

آلمان پیشتر در روز پنجشنبه اعلام كرد كه فعالیت های گروه شبه نظامی شیعه حزب الله لبنان که تحت حمایت رژیم جمهوری اسلامی است را در خاک خود ممنوع کرده و این گروه را به عنوان یك سازمان تروریستی می شناسد.

رویترز روز پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت به نقل از وزیر کشور آلمان گزارش داد که پلیس این کشور بامداد همان روز در چهار شهر به مساجد حزب‌الله حمله کرده است. مقامات امنیتی آلمان بر این باورند که حدود ۱۰۵۰ نفر در این کشور عضو گروه افراطی حزب الله هستند.

رویترز نوشت که پیش از این اسرائیل و ایالات متحده از آلمان خواسته بودند تا فعالیت حزب الله لبنان را در این کشور ممنوع کند.

گروه حزب‌الله لبنان که در سال ۱۹۸۲ میلادی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاسیس شد، قبلا از سوی دولت ایالات متحده به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده و در فهرست تحریم‌های ضد تروریسم واشنگتن قرار گرفته بود.

«حزب الله» تنها گروهی است که پس از جنگ داخلی در لبنان خلع سلاح نشده است و در سیاست آن کشور نقشی تعیین کننده ایفا می کند.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی بزرگترین حکومت حامی گروه های تروریستی است.

بعد از اقدام آلمان، برخی کشورها به این اقدام واکنش نشان دادند.

همچنین، ریچارد گرنل، مدیر موقت اطلاعات ملی آمریکا، با ابراز خرسندی از اقدام آلمان در ممنوع کردن تمامی فعالیت‌های حزب‌الله گفت که با این اقدام، جهان امن‌تر شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG