لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۲

مدیر موقت اطلاعات ملی آمریکا: اقدام آلمان در ممنوع کردن فعالیت‌های حزب‌الله، جهان را امن‌تر می‌کند


ریچارد گرنل، مدیر موقت اطلاعات ملی آمریکا
ریچارد گرنل، مدیر موقت اطلاعات ملی آمریکا

ریچارد گرنل، مدیر موقت اطلاعات ملی آمریکا، با ابراز خرسندی از اقدام آلمان در ممنوع کردن تمامی فعالیت‌های حزب‌الله گفت که با این اقدام، جهان امن‌تر شده است.

آقای گرنل روز پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت در پیامی در توئیتر گفت: «در دسامبر [۲۰۱۹] آلمان تصمیم گرفت [فعالیت] کلیت حزب‌الله را ممنوع کند. آنها امروز این ممنوعیت را به اجرا درآوردند. جهان کمی امن‌تر شده است.»

آلمان اعلام کرد که فعالیت‌های گروه حزب الله لبنان که تحت حمایت رژیم ایران است را در خاک خود ممنوع کرده و این گروه را به عنوان یک سازمان تروریستی می شناسد.

به گزارش رویترز، وزیر کشور آلمان روز پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه با اعلام این خبر گفت که پلیس این کشور در چهار شهر، اوایل صبح امروز به مساجد حزب‌الله حمله کرده است. مقامات امنیتی آلمان بر این باورند که حدود هزار و ۵۰ نفر در این کشور عضو گروه افراطی حزب الله هستند.

شناسایی کلیت حزب‌الله لبنان به عنوان یک سازمان تروریستی، به مفهوم تفاوت قائل نشدن میان شاخه سیاسی با شاخه نظامی آن حزب و تروریست شناختن هر دو شاخه حزب‌الله است.

رویترز نوشت که پیش از این اسرائیل و ایالات متحده از آلمان خواسته بودند تا فعالیت حزب الله لبنان را در این کشور ممنوع کند.

گروه حزب‌الله لبنان که در سال ۱۹۸۲ میلادی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاسیس شد، قبلا از سوی دولت ایالات متحده به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده و در فهرست تحریم‌های ضد تروریسم واشنگتن قرار گرفته بود.

«حزب الله» تنها گروهی است که پس از جنگ داخلی در لبنان خلع سلاح نشده است و در سیاست آن کشور نقشی تعیین کننده ایفا می کند.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی گروه های تروریستی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG