لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۵

هیگل: توافق اتمی با ایران امنیت منطقه را تهدید نمی کند


چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا (راست) در نشست شورای همکاری خلیج فارس، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳
چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا (راست) در نشست شورای همکاری خلیج فارس، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳

همزمان با آغاز دور جدید گفتگوهای هسته ای قدرت های جهانی با ایران در وین، وزیر دفاع آمریکا به کشورهای عرب حوزه خلیج فارس اطمینان داد که گفتگوهای جاری برای مهار فعالیت های هسته ای تهران، امنیت شرکای ایالات متحده در منطقه را به خطر نخواهد انداخت.

چاک هیگل که در نشست وزرای دفاع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض عربستان سخن می گفت با بیان این که واشنگتن نسبت به پیشرفت گفتگوهای هسته ای با ایران خوشبین است گفت می خواهد به متحدان ایالات متحده در منطقه نسبت به دو چیز اطمینان بدهد.

وی در توضیح این مطلب گفت با امتیار دادن به ایران در مذاکرات هسته ای، امنیت منطقه ای فدا نخواهد شد و نکته دوم آن که گرچه آمریکا یک راه حل دیپلماتیک برای حل مسئله هسته ای ایران را ترجیح می دهد اما آماده است به هر طریق ممکن از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای اطمینان حاصل کند.

وزیر دفاع ایالات متحده با اشاره به حضور ۳۵ هزار نیروی نظامی آمریکا در منطقه خلیج فارس گفت کشورش به تامین امنیت متحدان خود در منطقه پایبند خواهد بود.

وی پس از اتمام جلسه با همتایان عرب خود تاکید کرد همگی تعامل دیپلماتیک ایران در مذاکرات هسته ای را مثبت ارزیابی می کنند و در عین حال بر لزوم حصول اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای ایران تاکید داشتند.

آقای هیگل در ادامه به نقش ایران در منطقه اشاره کرد و گفت اعضای شورا در این نشست از فعالیت های ایران در ایجاد بی ثباتی در منطقه، از جمله پشتیبانی از تروریسم، حمایت از رژیم سوریه و تلاش در ایجاد بی ثباتی در برخی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیح فارس، ابراز نگرانی کردند.

وزیر دفاع آمریکا، در این جلسه به بحران سوریه نیز اشاره کرد و سوریه را تلفیقی از خشونت افراط گرایانه، وضعیت شکننده و بحران بشر دوستانه توصیف کرد و گفت آمریکا برای دستیابی به یک راه حل سیاسی که به خشونت ها در سوریه پایان دهد و به تشکیل دولت منتخب مردم بینجامد، به همکاری با کشورهای حوزه خلیج فارس متعهد است.
XS
SM
MD
LG