لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۵

گفت و گوی نواز شریف با رفسنجانی درباره عربستان


نخست وزیر پاکستان در سفر به تهران با اکبر هاشمی رفسنجانی دیدار کرد
نخست وزیر پاکستان در سفر به تهران با اکبر هاشمی رفسنجانی دیدار کرد
سفر نخست وزیر پاکستان که به نظر میرسید با تعارفات دیپلماتیک و برنامه همیشگی امضای تفاهم نامه ها به پایان برسد، یک اتفاق غیر منتظره هم داشت؛ ملاقات با هاشمی رفسنجانی.

خبرگزاری های ایران دلیل این ملاقات را درخواست نوازشریف برای دیدار فوری با هاشمی رفسنجانی اعلام کردند؛ دیداری که در آن دو طرف بلافاصله سراغ اختلاف های منطقه ای رفتند و از آن سخن گفتند.

هاشمی رفسنجانی عصر یکشنبه در دیدار با نخست وزیر پاکستان جایگاه ایران و عربستان را در بین کشورهای اسلامی ارزشمند خواند و گفت: «سابقه همکاری دو کشور از اجلاس فوق العاده کنفرانس اسلامی در پاکستان درخشان شد و هر وقت اختلافات شیعه و سنی عمیق و نگران کننده شد ایران و عربستان به عنوان دو کشور مرجع اسلامی می‌توانند در جهت توسعه همکاریها گام بردارند.»

او گسترش فعالیت گروههای تروریستی و تندرو در منطقه را نگران کننده دانست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران برای تلاش در جهت رفع آنچه او «نگرانی‌های مسلمانان» عنوان کرد، اعلام آمادگی کرد. او از مسئولان و علمای دیگر کشورها هم خواست «با برنامه ریزی درست به مقابله با اقدامات تفرقه انگیز برخیزند.»

هاشمی رفسنجانی به درگیری ها در عراق و سوریه اشاره کرد و آنها را هزینه هایی بی دلیل دانست که «موجب کشته شدن مردم بی گناه می شوند.»

اشاره هاشمی رفسنجانی به نقش عربستان سعودی و برخی کشورهای عرب منطقه در کمک به گروههای مسلح مخالف حکومت های سوریه و عراق است.

نخست وزیر پاکستان هم با یادآوری خاطرات سیاسی کنفرانس اسلامی اسلام آباد، گفت: «جهان اسلام از آقای هاشمی رفسنجانی انتظار دارد که برای کم کردن اختلافات قدم بردارد و همگان هم دوستیها و نقش شما و ملک عبدلله را می دانند.»

عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس از دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی روابط گرمی با او داشته اند. روابط ایران با این کشورها در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به سردی گرایید.
XS
SM
MD
LG