لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۲

آمریکا یک مدیر سابق توئیتر را به عنوان عامل دولت عربستان مجرم شناخت


احمد ابوعمو، از مدیران سابق توییتر
احمد ابوعمو، از مدیران سابق توییتر

هیئت منصفه یک دادگاه فدرال یکی از مدیران سابق توئیتر را به دلیل جرایمی از جمله «اقدام به عنوان یک عامل خارجی بدون اطلاع دادستان کل» محکوم کرد.

طبق اطلاعیه وزارت دادگستری ایالات متحده، احمد ابوعمو ۴۴ ساله پس از دو هفته محاکمه در برابر قاضی ارشد ناحیه کالیفرنیای شمالی همچنین به توطئه، کلاهبرداری مالی، پولشویی بین‌المللی، و جعل سوابق محکوم شد.

در این بیانیه آمده که ابوعمو در ازای دسترسی، نظارت، و انتقال اطلاعات خصوصی کاربران توئیتر به مقامات پادشاهی سعودی رشوه دریافت کرده است.

دستیار دادستان کل از بخش امنیت ملی وزارت دادگستری با اشاره به تاثیر این اقدام در سرکوب صداهای مخالف از سوی دولت عربستان گفت صدور این حکم نشان می‌دهد وزارت دادگستری سرکوب صداهای مخالف در بیرون مرزها را تحمل نخواهد کرد و کمک‌کنندگان به رژیم‌های متخاصم را پاسخگو خواهد دانست.

معاون مدیر بخش ضداطلاعات اف‌بی‌آی نیز گفت آمریکا هیچگونه اقدام دولت‌های خارجی برای ربودن آزادی بیان را بر نمی‌تابد و این پرونده نیز نشان‌دهنده تعهد اف‌بی‌آی به دفاع از حقوق اساسی آمریکاییان است.

ابوعمو اعتراف کرده در دسامبر سال ۲۰۱۴ و طی دیدار با یک مقام سعودی، یک ساعت مچی به قیمت ۴۲ هزار دلار به عنوان هدیه دریافت کرده است و در مقابل اطلاعات مربوط به چند کاربر از جمله یک منتقد برجسته خاندان سعودی را در اختیار آنها قرار داده است.

او در سال‌های ۲۰۱۵ و ٢٠٢١ نیز دو بار مبلغ١٠٠ هزار دلار از سعودی‌ها دریافت کرد.

ابوعمو همچنین در جریان بازجویی اف‌بی‌آی در سال ٢٠١٨، اطلاعات نادرستی در اختیار ماموران بازجوکننده قرار داده است.

او به ١٠ سال زندان به دلیل اقدام به عنوان عامل یک دولت خارجی و ٢٠ سال برای هرکدام از جرایم دیگرش روبرو است. علاوه بر این، او به پرداخت مبلغی تا حداکثر ۲۵۰ هزار دلار جریمه برای هریک از جرامیش محکوم روبرو است.

XS
SM
MD
LG