لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۸

آمریکا منابع بانک مرکزی ونزوئلا را در اختیار خوان گوایدو «رئیس جمهوری موقت» قرار داد


وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه نهم بهمن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد به خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا اجازه دسترسی به ذخیره موجود در بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا در نیویورک را داده است.

در این بیانیه که در وبسایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، آمده است: «مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز ۲۵ ژانویه (پنجم بهمن) مجوز دسترسی خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت به ذخایر ونزوئلا که هماهنگ با بانک مرکزی ونزوئلا و در اختیار بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا و یا در بیمه هر بانک آمریکایی است، داده است.»

این بیانیه می‌گوید: «این مجوز به دولت مشروع ونزوئلا کمک می‌کند از آن منابع در راستای منافع مردم ونزوئلا، حفاظت کند.»

در این بیانیه آمده است: «ما از دیگر دولت‌ها هم می‌خواهیم خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت را به رسمیت شناخته و قدم‌هایی مشابه برای حفظ میراث مردم ونزوئلا از سرقت رژیم فاسد مادورو، بردارند.»

«استیون منوشن» وزیر خزانه‌داری و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید یک روز پیشتر و در کنفرانسی خبری در کاخ سفید از تحریم شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا خبر دادند.

جان بولتون تاکید کرد آمریکا برای حمایت از رئیس جمهوی قانونی ونزوئلا، تمامی گزینه‌ها را در نظر دارد. او بار دیگر از تمامی کشورها خواست خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا به رسمیت بشناسند.

آقای بولتون گفت: «آمریکا نیکلاس مادورو و رژیم او را مسئول شرایط ونزوئلا می‌داند.» مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین اضافه کرد: «تمامی اقدامات حمایتی از مادورو از جمله حامیانش چون جمهوری اسلامی ایران باید متوقف شود.»

او افزود: «تحریم‌های امروز حدود هفت میلیارد دلار دارایی‌های شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا را مسدود می‌کند.»

مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین در توئیتر خود نوشت: «ما به تمامی‌ راه‌ها ادامه می‌دهیم تا دست رژیم نامشروع مادورو را از ثروت‌ها و منابع ونزوئلا قطع کرده و آن را در اختیار خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت و مشروع قرار می‌دهیم تا حمایت لازم برای بازگرداندن دموکراسی به ونزوئلا را داشته باشد.»

استیون منوشن در جلسه روز دوشنبه در کاخ سفید گفت تحریم‌های آمریکا علیه شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا «فوری و در جا است و از دوشنبه به اجرا گذاشته شده است.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده هم در پیامی در توئیتر گفته بود: «تحریم‌های جدید آمریکا جلوی غارت و پایمال منابع طبیعی ونزوئلا از سوی مادورو و رژیمش، می‌گیرد.»

سناتور مارکو روبیو از ایالت فلوریدا در بیانیه ای از تحریم شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا از سوی وزارت خزانه‌داری حمایت کرده است.

استیون منوشن گفته بود ایالات متحده دیگر اجازه نخواهد داد مادورو و نزدیکانش ثروت مردم ونزوئلا را پایمال کنند. از این رو دارایی‌های مادورو هم توقیف شده و به مردم ونزوئلا داده خواهد شد.

بر اساس این تحریم‌ها تمامی دارایی‌ها و حساب‌های مرتبط با شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا در آمریکا مسدود و توقیف می‌شود. آقای منوشن در پاسخ به پرسش خبرنگاری که چطور این پول‌ها به دولت انتقالی خوان گوایدو خواهد رسید گفت: «به تدریج و با شکل‌گیری دولت قانونی در ونزوئلا، این دارایی‌ها به آن‌ها منتقل می‌شود.»

شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا از اصلی‌ترین منابع درآمد حاکمیت نامشروع نیکلاس مادور در ونزوئلا محسوب می‌شود. آقای منوشن افزود با تحریم شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا، درآمد ناشی از نفت و گاز ونزوئلا به جیب مردم ونزوئلا خواهد رفت و دیگر رژیم مادورو به آن دسترسی نخواهد داشت.

خوان گوایدو رهبر پارلمان ونزوئلا هفته گذشته خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت معرفی کرده و در میان مردم در کاراکاس سوگند یاد کرد. آمریکا نخستین کشوری بود که ریاست جمهوری او را به رسمیت شناخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG