لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۲

کاخ سفید: همه گزینه‌ها در مورد ونزوئلا روی میز است


استیون منوشن‌(راست) وزیر خزانه‌داری آمریکا در کنار جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید
استیون منوشن‌(راست) وزیر خزانه‌داری آمریکا در کنار جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید

استیون منوشن وزیر خزانه‌داری و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه هشتم بهمن در کنفرانسی خبری در کاخ سفید از تحریم شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا خبر دادند.

جان بولتون تاکید کرد آمریکا برای حمایت از رئیس جمهوی قانونی ونزوئلا، تمامی گزینه‌ها را در نظر دارد. او بار دیگر از تمامی کشورها خواست خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا به رسمیت بشناسند.

آقای بولتون گفت: «آمریکا نیکلاس مادورو و رژیم او را مسئول شرایط ونزوئلا می‌داند.» مشاور امنیت ملی کاخ سفید همچنین اضافه کرد: «تمامی اقدامات حمایتی از مادورو از جمله حامیانش چون جمهوری اسلامی ایران باید متوقف شود.»

او افزود: «تحریم‌های امروز حدود هفت میلیارد دلار دارایی‌های شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا را مسدود می‌کند.»

استیون منوشن گفت تحریم‌های آمریکا علیه شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا «فوری و در جا است و از همین امروز به اجرا گذاشته شده است.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده هم در پیامی در توئیتر گفت: «تحریم‌های جدید آمریکا جلوی غارت و پایمال منابع طبیعی ونزوئلا از سوی مادورو و رژیمش، می‌گیرد.»

سناتور مارکو روبیو از ایالت فلوریدا در بیانیه ای از تحریم شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا از سوی وزارت خزانه‌داری حمایت کرده است.

در این کنفرانس خبری، آقای منوشن گفت ایالات متحده آمریکا در راستای حمایت از خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت ونزوئلا حمایت‌های دیپلماتیک و اقتصادی خود را افزایش می‌دهد.

استیون منوشن گفت ایالات متحده دیگر اجازه نخواهد داد مادورو و نزدیکانش ثروت مردم ونزوئلا را پایمال کنند. از این رو دارایی‌های مادورو هم توقیف شده و به مردم ونزوئلا داده خواهد شد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا همچنین گفت با توقف واردات نفت از ونزوئلا، اقدامات لازم برای چند پالایشگاه در آمریکا که ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرند،‌ در نظر گرفته شده است.

بر اساس این تحریم‌ها تمامی دارایی‌ها و حساب‌های مرتبط با شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا در آمریکا مسدود و توقیف می‌شود. آقای منوشن در پاسخ به پرسش خبرنگاری که چطور این پول‌ها به دولت انتقالی خوان گوایدو خواهد رسید گفت: «به تدریج و با شکل‌گیری دولت قانونی در ونزوئلا، این دارایی‌ها به آن‌ها منتقل می‌شود.»

شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا از اصلی‌ترین منابع درآمد حاکمیت نامشروع نیکلاس مادور در ونزوئلا محسوب می‌شود. آقای منوشن افزود با تحریم شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا، درآمد ناشی از نفت و گاز ونزوئلا به جیب مردم ونزوئلا خواهد رفت و دیگر رژیم مادورو به آن دسترسی نخواهد داشت.

خوان گوایدو رهبر پارلمان ونزوئلا هفته گذشته خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت معرفی کرده و در میان مردم در کاراکاس سوگند یاد کرد. آمریکا نخستین کشوری بود که ریاست جمهوری او را به رسمیت شناخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG