لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

نشست بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها درباره انتخابات لبنان و عراق؛ نگاهی به نقش ایران


بنیاد «دفاع از دموکراسی‌ها» روز سه شنبه میزبان نشستی با عنوان «انتخابات عراق و لبنان: تاثیر نتایج آن بر سیاست‌های آمریکا» بود.

در این نشست «تونی بدران» از بنیاد دفاع از دموکراسی ها، «حنین غدار» از انستیتو واشنگتن، «زلمای خلیلزاد» سفیر پیشین آمریکا در عراق و افغانستان، و «جاناتان شانزر» از بنیاد دفاع حضور داشتند.

«تونی بدران» از بنیاد دفاع از دموکراسی ها در این نشست گفت، تغییر قانون انتخابات که در زمان نخست وزیر حریری به تصویب رسید و در این انتخابات اجرا شد، عملا تعداد کرسی های ائتلاف حزب الله لبنان در پارلمان افزایش داده شد.

وی افزود، ائتلاف حزب الله در پارلمان لبنان حدود ۷۰ کرسی از مجموع ۱۲۸ کرسی را دارد و آمریکا باید درباره این نتایج اندیشه کند، چون گروهی که در فهرست تروریستی آمریکاست اکنون قدرت اصلی در پارلمان است.

این تحلیلگر افزود، آمریکا باید مذاکراتی با متحدانش در دولت و پارلمان لبنان انجام دهد.

«حنین غدار» از انیستیتو واشنگتن نیز در این نشست گفت که یکی از علت های پیروزی حزب الله در لبنان نوع تبلیغات شان بود. آنها تبلیغ کردند که ما صدای شیعه، نه تنها در لبنان، بلکه در خاور میانه هستیم.

وی افزود، حزب الله همچنین پروژه های اقتصادی بزرگی دارند که می توانند به مردم کمک مالی کنند. آنها می توانند ایجاد شغل کنند و برای مردم خدمات اجتماعی و بهداشتی بدهند.

خانم غدار گفت، ائتلاف هایی که حزب الله لبنان ایجاد کرد، قوی تر از ائتلاف هایی بود که با سعد حریری بودند. این گروه ها با سعد حریری واقعا ائتلاف نکرده بودند. در حالی که برعکس، در ائتلاف حزب الله گروه هایی بودند که شیعه نبودند، اما بعد از پیروزی به حزب الله وفادار ماندند.

«زلمای خلیلزاد» سفیر پیشین آمریکا در عراق و افغانستان نیز در این نشست گفت، گروه های مورد حمایت ایران در کشورهایی که جمهوری اسلامی در آنها دخالت دارد، از نظر مالی توان بهتر و گسترده تری دارند و این یکی از دلایل برتری آنها در دو انتخابات اخیر است.

وی افزود: نتایج انتخابات در عراق و تشکیل دولت در این کشور، به میزان زیادی به رویکرد آمریکا در برابر ایران بستگی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG