لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

اهمیت تامین امنیت انرژی در اروپا


جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی اخیر در اجلاس اقتصاد و انرژی شورای آتلاتیک، امنیت انرژی را عنصری عمده در واقعیت بخشیدن به نگرش اروپای یکپارچه، آزاد و برخوردار از صلح توصیف کرد.

در حالی که در حوزه انرژی بسیاری از کشورها با چالش هایی جدی روبرو هستند، لحظه بی مانندی نیز فراهم آمده است که اروپاییان وضع خود را تغییر دهند. بایدن گفت به عنوان یک مقوله اقتصادی و امنیت ملی، نیاز است دولت ها و کمیسیون اروپا برای مسلم ساختن تنوع در منابع انرژی، از ئیدروکربن تا قابل تجدید، با بخش خصوصی کار کنند. چنین کاری دنبال کردن مسیرهای تدارکانی قابل اعتماد تر، توسعه خطوط لوله و تاسیسات تولید گاز طبیعی مایع، و پیشبرد همکاری در وضع مقررات و فناوری برای پرداختن به چالش های انرژی در قرن بیست و یکم را شامل می شود.

معاون رئیس جمهوری آمریکا گفت ما باید بر موانعی که در راه تکمیل پروژه هایی مانند کریدور گاز جنوبی وجود دارد غلبه کنیم. اجرای آن موجب خواهد شد گاز منطقه دریای خزر و شرق مدیترانه در کمتر از پنج سال به بازارهای اروپا برسد.

در برنامه ریزی اروپا در پی بحران های انرژی در سال های اخیر پیشرفت هایی صورت گرفته، و خطوط لوله اضافی ساخته شده است. اما به کارهای بیشتری نیاز است، از جمله ادغام انرژی قابل تجدید درسوخت های ئیدروکربن. همچنین مهم است گام هایی برای رساندن منابع تدارکاتی جدید به اروپا برداشته شود. کریدور جنوبی نقشی عمده در این روند خواهد داشت. با حمایت آمریکا، و رهبری ترکیه و جمهوری آذربایجان، این خط لوله که از آذربایجان آغاز می شود، و از ترکیه، یونان، آلبانی و ایتالیا می گذرد، برای نخستین بار گاز منطقه خزر را به اروپا حمل خواهد کرد.

امروز، قابلیت انرژی شرق مدیترانه نیز می تواند منافع استراتژیک و اقتصادی مهمی برای منطقه و تمام اروپا داشته باشد.

جو بایدن گفت ما ناچار هستیم به آینده نگاه کنیم، شیوه های گذشته را کناربگذاریم و انرژی را به ابزاری برای همکاری، نه تفرقه، تبدیل کنیم. در چنین صورتی خواهیم توانست اروپایی نه فقط یک پارچه، آزاد و برخوردار از صلح، بلکه غنی و امن بوجود آوریم.

XS
SM
MD
LG