لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

سفارت آمریکا در توکیو نسبت به «پیش‌داوری نژادی» پلیس در ژاپن هشدار داد


پلیس در ژاپن (آرشیو)
پلیس در ژاپن (آرشیو)

سفارت ایالات متحده در توکیو روز دوشنبه در اقدامی غیرمعمول با انتشار توئیتی در مورد برخورد‌ پلیس ژاپن با خارجی‌ها هشدار داد.

به نوشته رویترز، ژاپن کشوری است که عمدتا از نظر قومیتی همگن است و برخی از مردم این کشور، حضور مهاجران را معادل افزایش جرم و جنایت می دانند، این درحالی است که آن کشور به طور فزاینده‌ای برای جبران جمعیتش که رو به کاهش و پیری می‌رود، به نیروی کار خارجی محتاج است.

در توییت سفارت آمریکا در ژاپن آمده است: «سفارت ایالات متحده گزارش‌هایی از متوقف کردن خارجی‌ها و بازرسی‌شدن آنها توسط پلیس ژاپن دریافت کرده است که گمان می‌رود بر اساس پیش‌داوری نژادی صورت گرفته است. چندین نفر بازداشت، بازجویی، و بازرسی شده‌اند.»

سفارت آمریکا می‌گوید: «شهروندان ایالات متحده باید مدارک مهاجرتی به همراه داشته باشند و در صورت بازداشت، درخواست کنند که اطلاع‌رسانی کنسولی شود.» ژاپن متحد آمریکا به شمار می‌رود.


سخنگوی سفارت ایالات متحده گفت که این سفارتخانه هیچ چیز دیگری برای اضافه کردن به این توییت ندارد و سازمان پلیس ملی ژاپن نیز نتوانست فورا درباره این موضوع اظهارنظر کند.

هیروکازو ماتسونو، سخنگوی ارشد دولت ژاپن، در پاسخ به سوالی درباره هشدار سفارت ایالات متحده تنها گفت که پلیس افراد مشکوک را بر اساس عوامل مختلف مورد بازجویی قرار می دهد، و گفت این تصمیمات بر اساس قومیت یا ملیت افراد نیست.

نائومی کاواهارا، بنیان‌گذار گروه حمایتی «ژاپن برای زندگی سیاه پوستان»، گفت که اقدام پلیس ژاپن در پیش‌داوری نژادی، امر جدیدی برای خارجی‌ها یا ژاپنی‌هایی که داری نژاد‌های ترکیبی هستند، نیست.

کاواهارا درباره دوست آمریکایی سیاه‌پوست خود که چند سال پیش ژاپن را ترک کرد به رویترز گفت که او در طول شش سالی که در اینجا زندگی می کرد بیش از ۳۰ بار توسط پلیس بازجویی شد که در برخی مواقع جلوی خانه‌اش بود، زمانی که با سگش پیاده‌روی می‌کرد.

XS
SM
MD
LG