لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

افشاگری ویکیلیکس و اعتراض سندرز منجر به تغییر رئیس مجمع حزب دموکرات شد


دبی وسرمن شولتز، رئیس کمیته ملی دمکراتیک
دبی وسرمن شولتز، رئیس کمیته ملی دمکراتیک

ایمیل های افشا شده از مکالمات داخلی اعضای ارشد حزب دموکرات در آستانه برگزاری مجمع ملی این حزب اعتراض برنی سندرز و واکنش کمیته رهبری حزب دموکرات را برانگیخت.

به دنبال این افشاگری کمیته مقررات حزب دموکرات او را از ریاست مجمع ملی حزب دموکرات برداشت و اختیاراتش را کاهش داد. به این ترتیب قرار است ریاست کنوانسیون ملی حزب دموکرات ها را که از فردا دوشنبه در فیلادلفیا آغاز می شود مارسیا فاج، یک عضو کنگره از ایالت اوهایو برعهده بگیرد.

ماجرا پس از آن شروع شد که وبسایت افشاگر ویکیلیکس با انتشار ۱۹ هزار ایمیل داخلی اعضای کمیته ملی حزب دموکرات نشان می دهد که این کمیته در جریان رقابت های مقدماتی حزب و همان زمان که سندرز از هیلاری کلینتون عقب افتاد، از پیشینه و باورهای مذهبی سندرز علیه او استفاده کرده است.

در یکی از این ایمیل ها برد مارشال، از مسئولان کمیته ملی حزب دموکرات، علنا می پرسد که چطور می شود باورهای مذهبی سندرز علیه او مورد استفاده قرار گیرد و این که آیا می توان بر او "رنگ آتئیست بودن" زد؟

برنی سندرز سناتور ورمانت روز یکشنبه در مصاحبه با تلویزیون ای.بی.سی آمریکا گفت ایمیل ها نشان داد که او درست فکر می کرده: کمیته ملی دموکرات از همان اول می خواست از هیلاری کلینتون حمایت کند.

او گفت: "تعجب نمی کنم اما متاسف و ناامید شده ام."

سندرز سپس خواستار کناره گیری فوری دبی وسرمن شولتز، از مقام ریاست این کمیته شد. او همچنین گفت انتخاب سناتور تیم کین به عنوان یار انتخاباتی کلینتون ناامیدکننده است و گفت به نظر او سناتور الیزابت ورن از ماساچوست گزینه بهتری بود.

پس از این افشاگری بود که برد مارشال روی صفحه فیسبوکش ابراز پشیمانی و معذرت خواهی کرد.

مارشال در یکی از پیام ها به مدیران کمیته ملی دموکرات نوشته است: "آیا می توانیم در ایالت های کنتاکی و ویرجینیای غربی یک نفر را داشته باشیم که درباره عقایدش از او بپرسد؟ این که آیا به خدا اعتقاد دارد. او روی این مانور داده که پیشینه یهودی دارد. به نظر من او بی دین است. همین نکته می تواند روی رای بسیاری از مردم تغییر ایجاد کند چرا که مسیحی های مومن بین یهودی و بی دین فرق زیادی قائلند."

این پیام نامی از سندرز نمی برد اما برنی سندرز تنها کاندیدای یهودی دموکرات بود و ایمیل فوق کمی قبل از انتخابات مقدماتی کنتاکی و غرب ویرجینیا نوشته شده است.

مارشال روی یک پست عمومی فیسبوکی درباره نوشتن این ایمیل های "احساساتی" ابراز "پشیمانی عمیق" کرده است.

XS
SM
MD
LG