لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۳

رقابتهای درون حزبی دموکرات ها: کلینتون پیشتاز است، سندرز حاضر به عقب نشینی نیست


فردا با بازشدن شعبه های رای انتخابات مقدماتی در شش ایالت در شرق و غرب آمریکا، مرحله مقدماتی رقابتهای داوطلبان برای ورود به کاخ سفید پایان می یابد و نتایج رای گیری روز سه شنبه در راهیابی هیلاری کلینتون و برنی سندرز به نامزدی حزب دموکرات تعیین کننده خواهد بود.

هیلاری کلینتون پیشتاز رقابتهای درون حزبی دموکراتها با دو پیروزی پیاپی در انتخابات مقدماتی در قلمروهای پورتوریکو و جزائر ویرجین در آمریکا طی دو روز گذشته، احتمال نامزدیش در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا را بیشتر کرده است.

سناتور سندرز دموکرات، رقیب سرسخت و هم حزبی خانم کلینتون، بار دیگر گفت که پیام کارزار خود را به کنوانسیون ملی حزب در مرداد ماه خواهد آورد.

خانم کلینتون روز گذشته با برشمردن برخی از طرحهای سیاست خارجی آقای ترامپ از جمله کاهش کمک آمریکا به پیمان ناتو، پیشنهاد مذاکره مستقیم با رهبر کره شمالی، توهین به همپیمانان واشنگتن و مجاز دانستن دستیابی برخی کشورها به تسلیحات اتمی گفت مردم آمریکا باید از راهکارهای آقای ترامپ آگاه شوند.

با توجه به نتایج انتخابات مقدماتی، رویارویی خانم کلینتون و آقای ترامپ حتمی به نظر می رسد.

در اردوی دموکراتها سناتور سندرز ۷۴ ساله که با سرسختی هرچه تمامتر در کارزار انتخابات مقدماتی مانده است اعلام کرده که پیام کارزار خود را به کنوانسیون ملی حزب که در آن نامزد حزب، برای ورود به انتخابات سراسری معرفی می شود، خواهد برد.

سناتور سندرز که خود را سوسیال دموکرات می داند، در سخنرانی روز گذشته نه تنها سیاست خارجه آقای ترامپ را زیر سوال برد، بلکه گفت برنامه های اقتصادی این میلیاردر دنیای مستغلات، بویژه برنامه های مالیاتی وی کمکی به قشر متوسط و پایین نخواهد کرد.

وی همچنین خانم کلینتون، رقیب هم حزبی خود را از حامیان شرکتهای وال استریت دانست.

برنی سندرز گفت:"اگر چه رویکرد اقتصادی خانم کلینتون متفاوت است، اما او از شرکتهای وال استریت کمک مالی فراوانی دریافت کرده است. داوطلبان انتخابات نباید پول این شرکتها را دریافت کنند، بلکه باید با وال استریت مبارزه کنند."

از سوی دیگر، ترامپ از حزب جمهوریخواه در جدیدترین مصاحبه خود گفت قاضی که پرونده رسیدگی به دانشگاه ترامپ را در دست دارد، به علت مکزیکی تبار بودن، داوری جانبدارانه به این پرونده خواهد داشت.

دانشگاه ترامپ از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ میلادی که به دلیل شکایات حقوقی تعطیل شد، رشته هایی از قبیل املاک و مستغلات، مدیریت سرمایه، کارآفرینی، و جمع آوری ثروت را ارائه می کرد.

برخی از دانشجویان این دانشگاه تعطیل شده، در پرونده حقوقی مدعی شدند که دروس ارائه شده این مرکز با آنچه در تبلیغات آن آمده بود، مطابقت نداشته است.

آقای ترامپ در ادامه مصاحبه گفته است اگر قاضی مسلمان بود نیز در مورد او مغرضانه قضاوت می کرد.

آقای ترامپ بارها در کارزارهای انتخاباتیش گفته پس از ورود به کاخ سفید برای ممانعت از ورود مهاجرین غیر قانونی به کشورش، در امتداد مرز با مکزیک دیوار خواهد کشید.

وی همچنین گفته است که برای جلوگیری از بروز حوادثی مانند عملیات تروریستی در پاریس و کالیفرنیا، مانع ورود مسلمان به آمریکا خواهد شد.

در بین ایالتهای برگزارکننده انتخابات مقدماتی، کالیفرنیا به علت اینکه پرجمعیت ترین ایالت آمریکا است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نتیجه انتخابات در این ایالت به عنوان معیار سنجش اقبال مردم به نامزدهای جمهوریخواه و دموکرات در انتخابات سراسری تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG