لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

بازگرداندن "اتحاد" و غیبت برخی بزرگان، چالش عمده کنوانسیون جمهوریخواهان


با گذشت بیش از یک سال پس از رقابت های داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا، کنوانسیون ملی چهار روزه این حزب از روز دوشنبه ۲۸ تیر ماه در شهر کلیولند ایالت اوهایو آغاز به کار کرد.

این گردهمایی در حالی برگزار می‌شود که با کنار رفتن همه رقبای دونالد ترامپ، میلیاردر جنجالی اهل نیویورک، به رغم برخی مخالفت‌ها، قرار است بطور رسمی به عنوان نامزد نهایی حزب جمهوریخواه معرفی شود.

بسیاری از رسانه‌های آمریکا کنوانسیون امسال حزب جمهوریخواه را متفاوت با سال‌های گذشته می‌دانند، چرا که برخی در بدنه این حزب همچنان با نامزدی ترامپ مخالف بوده و در این بزرگترین گردهمایی حزبی حضور نیافته‌اند.

شاید از این رو هدف اصلی کنوانسیون امسال جمهوریخواهان، نه تنها معرفی دونالد ترامپ به عنوان نامزد نهایی حزب برای انتخابات هشتم نوامبر – که از چند هفته پیش محرز شده بود – بلکه باز گرداندن اتحاد به حزب باشد.

هر دو حزب عمده سیاسی ایالات متحده، جمهوریخواه و دموکرات، از کنوانسیون ملی برای معرفی رسمی نامزد نهایی حزب برای انتخابات آینده ریاست جمهوری و معرفی یار انتخاباتی و معاون ریاست جمهوری استفاده می‌کنند.

کنوانسیون ملی حزب دموکرات از دوشنبه آینده چهارم مرداد ماه به مدت چهار روز در شهر فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا برگزار خواهد شد و قرار است هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین آمریکا را به عنوان نامزد نهایی حزب معرفی کند.

در جریان برگزاری کنوانسیون، علاوه بر نامزد نهایی انتخابات و معاون او، بسیاری از چهره‌های مطرح سیاسی و اعضای ارشد هر حزب نیز حضور داشته و در حمایت از نامزد حزب و حمله به نامزد حزب رقیب، سخنرانی می کنند.

با این حال برخی از جمهوریخواهان، به دلیل مخالفت با برخی نقطه نظرات دونالد ترامپ و این که حمایت آنها از او شاید بر موقیت کاری و سیاسی آنها تاثیر منفی بگذارد، از شرکت در این کنوانسیون ملی خودداری کرده‌اند.

کلی آیوت نماینده ایالت نیوهمشایر، مارک کرک نماینده ایلینوی و جان مک کین نماینده آریزونا در مجلس سنا، ، از جمله افراد سرشناسی هستند که سعی کرده‌اند با عدم شرکت در کنوانسیون ملی، از نامزد جمهوریخواهان فاصله بگیرند.

از میت رامنی نامزد نهایی حزب جمهوریخواه و رقیب باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری چهار سال پیش، و همچنین جرج بوش پدر و پسر، نیز می‌توان به عنوان غایبان بزرگ کنوانسیون امسال حزب جمهوریخواه نام برد.

اما فرد دیگری که غیبت او می‌تواند نشانه مهمی از وجود شکاف در میان جمهخورخواهان باشد، جان کیسیک فرماندار اوهایو، ایالتی میزبان کنوانسیون ملی حزب جمهوریخواه، است.

خودداری آقای کیسیک از سخنرانی در کنوانسیون، که خود نیز داوطلب نامزدی انتخابات و از رقبای درون حزبی دونالد ترامپ بود، واکنش مدیر تبلیغات انتخاباتی آقای ترامپ را به دنبال داشت، که او را "کج خلق" نامید.

به گزارش آسوشیتدپرس، پل منافورت صبح دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران با بیان این که جان کیسیک با عدم حضور در کنوانسیون "کج خلقی" می‌کند، گفت "ما او از برای سخنرانی در کنوانسیون دعوت کردیم. او تصمیم گرفت این کار نکند."

از آنجا که این مراسم به صورت گسترده‌ای توسط رسانه‌ها پوشش داده می‌شود، تاثیرگذاری بر افکار عمومی – به ویژه بر رأی دهندگان مستقلی که تنها به نامزد مورد علاقه خود، صرف از وابستگی حزبی او، رأی می‌دهند – بسیار مهم است.

در جریان کنوانسیون ملی، برنامه‌های کاری و اصول سیاسی حزب نیز بطور رسمی اعلام می‌شود؛ هرچند تضمینی در مورد نحوه دقیق اداره کردن امور کشور بر مبنای برنامه ارائه شده، در صورت راهیابی به کاخ سفید، در کار نخواهد بود.

حدود ۵۰ هزار نفر از اعضا، نمایندگان حزبی، قانونگذاران و مقام‌های مختلف وابسته به حزب، در کنوانسیون امسال حزب جمهوریخواه حضور دارند و حدود ۱۵ هزار خبرنگار از سراسر جهان این گردهمایی را پوشش می‌دهند.

بخش فارسی صدای آمریکا نیز خبرنگاران خود، نگار محمدی و فرهاد پولادی را برای پوشش تلویزیونی این رویداد به شهر کلیولند اعزام کرده و آرش سیگارچی، سردبیر وبسایت صدای آمریکا نیز در محل حضور دارد.

XS
SM
MD
LG