لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

کمتر از ۳ روز مانده به انتخابات؛ تمرکز کلینتون و ترامپ در ایالت‌هایی که رقابت نزدیک است


فرهاد پولادی

دو روز دیگر رأی دهندگان آمریکایی مشخص خواهند کرد که هیلاری کلینتون دموکرات یا دونالد ترامپ جمهوریخواه، کدامیک به کاخ سفید راه خواهند بافت. در این ساعات باقی مانده، تمرکز این دو رقیب در ایالت‌هایی است که رقابت در آنها بسیار تنگاتنگ است.

اقای ترامپ روز شنبه در اولین توفقگاه تبلیغاتی خود در ایالت فلوریدا بار دیگر به هوادارن خود وعده داد که کوتاه کردن دست گروه‌های منافع خاص که نماینده آن خانم کلینتون است، از اولویت‌های برنامه‌های او پس از رسیدن به کاخ سفید، خواهد بود.

او گفت، اگر هیلاری کلینتون وارد کاخ سفید شود «به همراه گروه‌های منافع خاص و کمک کنندگان مالی اش کشور را به تاراج می برند؛ شکی در آن نیست. پیمانم با شهروندان آمریکا پایان دادن به فساد دولتی و باز پس گرفتن کشورمان از دست این افراد است.»

برخی چهره‌های هنری، و نیز شخصیت‌های سیاسی –سناتور برنی سندرز رقیب پیشین او در انتخابات درون حزبی و باراک اوباما رئیس جمهوری و معاون او جو بایدن – با شرکت در کمپین تبلیغاتی حزب دموکرات در ایالت‌هایی که رقابت در آنها بسیار نزدیک است، از مردم خواستند به هیلاری کلینتون رأی دهند.

اما در یکی از این برنامه های تبلیغاتی، پرزیدنت اوباما از یکی از حامیان آقای ترامپ به شدت حمایت کرد و گفت که بیان دیدگاه مخالف از زیرساخت‌های اصلی ایالات متحده است.

آقای اوباما گفت «ما در کشوری زندگی می‌کنیم که به آزادی بیان احترام می گذارد. ثانیا، به نظر می‌رسد که او یک کهنه سرباز باشد و باید به سربازانمان احترام بگذاریم. ثالثا، او فردی مسن است و باید احترام سالمندانمان را نگه داریم.»

رأی گیری سراسری برای انتخاب چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده روز سه شنبه هشتم نوامبر (۱۸ آبان ماه) برگزار خواهد شد و انتظار می‌رود دونالد ترامپ جمهوریخواه رقابت سختی با هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات داشته باشد.

بر اساس نظرسنجی مشترک موسسه افکار سنجی TIPP و نشریه IBD که روز شنبه منتشر شد، هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ هر دو از محبوبیت ۴۴ درصدی برخوردار هستند.

در همین حال، حدود ۳۸ میلیون نفر انتخابات پیش از موعد این دوره شرکت کرده‌اند که نشانگر افزایش ۱۹ درصدی مشارکت در مقایسه با انتخابات سال ۲۰۱۲ میلادی است.

آرای این افراد به مجموع آرای رأی دهندگان انتخابات سراسری روز سه شنبه هشتم نوامبر (۱۸ آبان ماه) اضافه می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG