لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۷

بیماری هیلاری کلینتون، صلاحیت او برای ریاست جمهوری و واکنش ترامپ


سلامتی هیلاری کلینتون نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری پس از آن که روز یکشنبه مراسم یادبود یازدهم سپتامبر را ترک کرد، به موضوعی برای بحث تبدیل شده است.

کمی پس از آن که او مراسم را ترک کرد فیلمی کوتاه روی رسانه های اجتماعی قرار گرفت که نشان می دهد او تعادل ایستادن ندارد و با کمک چند محافظ سوار خودرو می شود. در ابتدا گفته شد او گرمازده شده و سپس پزشک خانوادگی کلینتون از ابتلای او به ذات الریه خبرداد و گفت او تحت درمان است.

Hillary Clinton Falls Ill at 9/11 Memorial
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:09 0:00

کلینتون در پی این عارضه برنامه کمپین خود برای سفر به کالیفرنیا و سخنرانی درباره اقتصاد را لغو کرد.

واکنش ترامپ

دونالد ترامپ رقیب سرسخت خانم کلینتون در حزب جمهوریخواه به شبکه خبری فاکس و سی.ان.بی.سی گفت که امیدوار است کلینتون به زودی بهبود یابد. ترامپ گفت قصد دارد نتایج دقیق آزمایش های پزشکی تازه خود را انتشار دهد.

ترامپ گفت: "امیدوارم زودتر خوب شود تا در مناظره او را ببینیم." نامزدهای احزاب جمهوریخواه و دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است ۲۶ سپتامبر رو در رو مناظره کنند.

دونالد ترامپ در مراسم روز یکشنبه نیویورک
دونالد ترامپ در مراسم روز یکشنبه نیویورک

کلینتون ۶۸ ساله و ترامپ ۷۰ ساله از جمله پیرترین نامزدهای انتخاباتی آمریکا به شمار می روند. آنان هنوز سابقه سلامتی خود را منتشر نکرده اند هرچند خانم کلینتون نسبت به ترامپ اطلاعات بیشتری در این باره را اعلام کرده است.

پس از انتشار خبر ابتلای کلینتون به ذات الریه برخی تحلیلگران سیاسی آمریکا از هر دو نفر خواسته اند جزئیات بیشتری درباره وضع سلامت خود در چند سال اخیر را اعلام کنند.

کلینتون ساعتی پس از آن که مراسم را ترک کرد از ایوان خانه دخترش چلسی برای هوادارانش دست تکان داد و رسانه ها از قولش نوشتند که "حالش عالی است و روز زیبایی را در نیویورک دارد."

استقامت جسمانی لازمه حرفه ریاست جمهوری

کمتر از دو ماه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی است و در این میان وضع سلامت کلینتون عاملی برای بحث شده است. ترامپ می گوید استقامت جسمانی در حرفه ای چون ریاست جمهوری لازم است. او و برخی حامیانش بدون آن که مدرکی ارائه دهند می گویند بیماری کلینتون جدی است.

کلینتون در سال ۲۰۱۲ پس از آن که لکه خون در مغزش تشخیص داده شد موقتا به دوبینی مبتلا شد و تحت درمان قرار گرفت. پزشک او سپس از بهبود کامل او خبر داد.

سال گذشته پزشک ترامپ در نامه ای گفت او سالم ترین فردی است که برای انتخابات رقاب می کند.

XS
SM
MD
LG