لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۹

ترامپ رسما مایک پنس را به عنوان معاون معرفی کرد


مایک پنس فرماندار ایندیانا پیش از این با ترامپ چند دیدار داشت.
مایک پنس فرماندار ایندیانا پیش از این با ترامپ چند دیدار داشت.

نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آستانه نشست مجمع ملی این حزب، مایک پنس، فرماندار جمهوریخواه ایالت ایندیانا را به عنوان "یار انتخاباتی" یا معاون برگزید.

دونالد ترامپ قرار بود روز پنجشنبه انتخاب معاون خود را اعلام کند اما به خاطر اتفاقات جنوب فرانسه، آن را تا روز جمعه به تاخیر انداخت.

در انتخابات آمریکا، معمولا نامزدهای دو حزب جمهوریخواه و دموکرات قبل از مجمع ملی احزاب خود، گزینه ای به عنوان "یار انتخاباتی" یا "رانینگ میت" بر می گزینند. بعد از مجمع ملی اگر نامزدی فرد نهایی شود، "یار انتخاباتی" گزینه وی برای سمت معاون رئیس جمهوری در صورت پیروزی در انتخابات آبان ماه خواهد بود. مثلا در انتخابات گذشته ریاست جمهوری جو بایدن معاون اوباما معرفی شد و بعد از پیروزی اوباما، او به عنوان معاون رئیس جمهوری آمریکا کارش را آغاز کرد.

سمت معاون رئیس جمهوری آمریکا مهم است چون در صورت ناتوانی یا مرگ رئیس جمهوری، معاون او تا پایان دوره، رئیس جمهور ایالات متحده خواهد شد. روندی که دوبار در دهه های اخیر بعد از مرگ کندی و استعفای نیکسون اجرایی شد.

آقای ترامپ در حالی مایک پنس را برگزیده که در ماههای اخیر موضع گیری جنجالی وی موجب اختلافاتی در حزب جمهوریخواه شده بود و حتی برخی چهره های مشهور این حزب از جمله جرج بوش رئیس جمهوری سابق گفته برنامه ای برای حمایت از ترامپ ندارد.

مایک پنس ۵۷ ساله در شرایطی برای معاونی ترامپ انتخاب شده که جمهوریخواهان امیدوارند با حضور او، حزب متحد شود و بتوانند در انتخابات نوامبر بر رقیب دموکرات شان پیروز شوند.

XS
SM
MD
LG