لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

حمایت دموکراتها از کلینتون، تردید جمهوریخواهان در حمایت از ترامپ


دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون نامزد های احتمالا قطعی جمهوریخواهان و دموکراتها خواهند بود.
دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون نامزد های احتمالا قطعی جمهوریخواهان و دموکراتها خواهند بود.

بعد از حمایت رسمی باراک اوباما از هیلاری کلینتون برای نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، برخی چهره های سرشناس دموکرات هم بر حمایت از وزیر خارجه سابق آمریکا تاکید کردند. در مقابل، جمهوریخواهان هنوز تردیدهایی از خود برای حمایت از ترامپ نشان می دهند.

روز پنجشنبه ۲۰ خرداد، تنها چند ساعت بعد از حمایت مستقیم اوباما از کلینتون، جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز ضمنی از وی حمایت کرد.

پولیتیکو نوشت بایدن در نشستی درباره انجمن قانون اساسی مستقیم از هیلاری کلینتون حمایت نکرد اما در سخنانش با اشاره به اینکه اگر ترامپ رئیس جمهور شود چه اتفاقی برای آمریکا و نظام قضایی کشور می افتد، گفت امیدوار است هیلاری کلینتون رئیس جمهوری شود.

اما روز پنجشنبه حمایت بزرگ دیگر از کلینتون توسط الیزابت وارن، سناتور سرشناس ایالت ماساچوست صورت گرفت. خانم وارن که چهره لیبرالی در آمریکا به حساب می آید و همراه سندرز در انتقاد از وال استریت است،‌ پنجشنبه شب گفت که از خانم کلینتون حمایت می کند.

او گفت، آماده است که وارد نبرد برای پیروزی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری شود تا مطمئن شود که ترامپ نزدیک کاخ سفید نمی شود.

مارتین اومالی، نامزد کنار رفته دموکرات ها، دیگر چهره سرشناسی بود که از نامزدی کلینتون در روز سه شنبه حمایت کرد.

اومالی فرماندار سابق مریلیند، در ابتدای رقابت های مقدماتی با کلینتون و سندرز رقابت داشت اما بعد از یک دور از انتخابات، بخاطر عدم اقبال کناره گیری کرد.

بی تفاوتی کیسیک، ابهام کروز

اما در جبهه جمهوریخواهان ترامپ چندان مورد حمایت هم حزبی هایش قرار نمی گیرد. در روزی که دموکرات ها حمایت از کلینتون را اعلام کردند، دو رقیب سابق ترامپ اعلام کردند چندان "عجله" و "تمایلی" برای حمایت از او ندارند.

روز پنجشنبه سی ان ان از تد کروز، سناتور تگزاس و نامزد سابق ریاست جمهوری آمریکا پرسید آیا از ترامپ حمایت می کند که کروز گفت هنوز عجله ای برای حمایت از ترامپ ندارد. با این حال تاکید کرد او نقش مهمی در مجمع ملی حزب جمهوریخواهان خواهد داشت.

جمهوریخواهان در تیرماه نامزد نهایی خود را که احتمالا ترامپ است در یک مجمع با حضور همه نمایندگان انتخاباتی حزب بر می گزینند.

غیر از کروز، جان کیسیک دیگر نامزد کنار کشیده انتخابات از جمهوریخواهان نسبت به حمایت رسمی از ترامپ خودداری کرد. کیسیک که با سی ان ان گفت و گو می کرد، گفت چرا باید از کسی حمایت کنم که بنیادین با او مخالف هستم.

با کسب حد نصاب لازم برای نامزدی دو حزب جمهوریخواه و دموکرات توسط دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون، به این ترتیب تنها یک قدم دیگر آنها تا نامزدی نهایی دو حزب دارند.

تیرماه امسال در دو نشست پیاپی و چند روزه، ابتدا جمهوریخواهان در دنور ایالت کلرادو و سپس دموکراتها در فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا برگزار می کنند که در آن نمایندگان حزبی به نامزد نهایی رای می دهند.

در مجمع ملی دو حزب، چهره های سرشناس دو حزب یا چهره های مشهور نزدیک حزبی سخنرانی می کنند و در شب آخر مجمع ملی حزب، نامزد انتخاب شده توسط حزب، سخنرانی پذیرش نامزدی را ایراد می کند که این سخنرانی اهمیت زیادی دارد.

XS
SM
MD
LG